Przyjaciółki czy rywalki?

2013-08-21, 07:08   A A A   drukuj   Diana Popek

Urszula Stępińska i Janina Skirlińska to dwie czołowe gimnastyczki z pierwszej połowy XX wieku. Na polu sportowym były rywalkami, jednak nie przenosiły tego na grunt prywatny, co nie zakłóciło ich udanego koleżeństwa.

Janina Skirlińska to zdobywczyni srebrnego medalu na Mistrzostwach Świata w Budapeszcie w 1934 roku, gdzie zdobyła również dwa brązowe medale w wieloboju indywidualnym i drużynowym. Była uczestniczką Igrzysk Olimpijskich w Berlinie w 1936 roku, zaś dwa lata później ponownie zdobyła brązowy medal w wieloboju drużynowym podczas Mistrzostw Świata. Stępińska to również 3-krotna Mistrzyni Polski.

Urszula Stępińska podobnie jak jej koleżanka była uczestniczką Igrzysk w Berlinie. W 1938 roku Stępińska zdobywa wicemistrzostwo Polski w ćwiczeniach na poręczy. Oprócz gimnastyki uprawiała również siatkówkę i lekkoatletykę. We wrześniu 1939 roku rozpoczęła konspiracyjną działalność w Armii Krajowej. 11 listopada 1943 roku za swoją działalność została aresztowana przez gestapo. Zmarła na skutek długich badań i tortur 12 lutego 1944 roku.

Życie podzieliło losy obu pań. Urszula Stępińska zmarła na skutek długich badań i tortur. Janina Skirlińska po wojnie była trenerem polskiej kadry narodowej w gimnastyce. Zajmowała się również sędziowaniem, działała w Polskim Związku Gimnastycznym. Zmarła 23 kwietnia 1993 roku w Krakowie.

 

Komentarze

Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.

Brak komentarzy.