PZN ma już 92 lata!

2011-12-26, 13:15   A A A   drukuj   Przemysław Popek

Data 26 grudnia to szczególny dzień dla polskiego narciarstwa. Dokładnie 92 lata temu powstał Polski Związek Narciarski.

Ciekawostką może być fakt, że narciarstwo ma niezwykle długą historię, najstarsze narty pochodzą z okolic Rosji i Norwegii, mają one ponad 4000 lat. Historia polskiego narciarstwa jest zdecydowanie krótsza. W kwietniu 1891 na nartach do Stawu Gąsienicowego mieli dotrzeć Władysław Kleczyński junior i Marcin Kozłeck. Trzy lata później Stanisław Barabasz przywiózł do Zakopanego nie znane tu wcześniej narty. Rozwój jazdy na nartach następował dzięki taternikom, którzy używali ich do swoich wypraw. Pierwsze kluby i sekcje powstały już na początku 1907 roku m.in. Karpackie Towarzystwo Narciarskie we Lwowie i Sekcja Narciarska Towarzystwa Tatrzańskiego.

Prawdziwy rozwój narciarstwa nastąpił jednak po utworzeniu Polskiego Związku Narciarstwa. W 1918 roku Polska odzyskała upragnioną niepodległość, pozwoliło to na reaktywowanie istniejących przed wojną klubów. Na zjeździe Towarzystw Turystycznych w Krakowie powołano komitet organizacyjny Polskiego Związku Narciarskiego. Zebranie założycielskie odbyło się 26 grudnia 1919 roku, na którym zjawili się przedstawiciele takich klubów jak: Karpackie Towarzystwo Narciarzy we Lwowie, Sekcja Narciarska Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego w Zakopanem, Tatrzańskie Towarzystwo Narciarzy w Krakowie, Sekcja Narciarska Akademickiego Związku Sportowego w Krakowie, Wintersportklub des Beskiden Yereines w Bielsku–Białej. Pierwszą siedzibą organizacji było Zakopane, a następnie Warszawa. Pierwszym przewodniczącym był dr Mieczysław Świerz, a jego następcą inż. Aleksander Bobkowski, który pełnił swoją funkcję od 1920 do 1939 roku.

Polski Związek Narciarski postawił przede wszystkim na rozwój sportowy. W sezonie 1922/23 utworzona została Komisja Sportowa PZN. Rok później polska organizacja była jednym z założycieli Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS). W tym samym roku reprezentacja Polski wystartowała w międzynarodowych zawodach narciarskich pod nazwą „Tydzień sportów zimowych”. W 1925 roku na Kongresie Olimpijskim w Pradze impreza otrzymała nazwę I Zimowych Igrzysk Olimpijskich. Biało-czerwoni pojechali w ośmioosobowym składzie. Najlepiej spisał się Leon Jucewicz, który zajął 8. miejsce w wieloboju.

Polski Związek Narciarski cieszył się dużym uznaniem wśród międzynarodowego środowiska. Tym samym w 1929 roku był organizatorem I Międzynarodowych Zawodów Narciarskich – FIS, w których rywalizowano wyłącznie w narciarstwie klasycznym. Do wybuchu wojny żadnemu polskiemu sportowcowi nie udało się sięgnąć po medal olimpijski. W 1932 roku w Lake Placid w USA reprezentacja Polski w hokeju na lodzie zajęła 4. miejsce. Jednak było ono ostatnim... Dużym sukcesem było w ogóle wysłanie drużyny narodowej, obok Polaków udało się to również Niemcom, jako drugiej reprezentacji z Europy. Warto jednak dodać, że zawodnicy za część podróży zapłacili z własnej kieszeni. W 1939 roku Polski Związek Narciarski ponownie stał się organizatorem międzynarodowej imprezy, przeprowadzając Mistrzostwa Świata w konkurencjach klasycznych oraz zjazdowych. We wrześniu tego roku doszło do wybuchu wojny, związek przestał istnieć, a zimowa stolica Polski – Zakopane, stała się ośrodkiem leczniczo-wypoczynkowym dla Wehrmachtu.

 

Komentarze

Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.

Brak komentarzy.