Ranking polskich bramkarzy

2014-03-24, 06:36   A A A   drukuj   Tomasz Michalak

fot. archiwum prywatne Tomasza Michalaka

Kto był najlepszym bramkarzem Polski? Sądzę, że wybór może być trudny. Mieliśmy i mamy wielu światowej klasy bramkarzy. Każdy kibic może ułożyć swoją klasyfikację. Mój ranking przedstawia się następująco.

I miejsce
Józef Młynarczyk

Urodzony: 20 września 1953 w Nowej Soli.
Zawodnik klubów: Astra i Polonia (Dozamet), BKS Stal Bielsko-Biała, Odry Opole, Widzewa Łódź, SC Bastia, FC Porto.
W reprezentacji: wystąpił 42 razy w tym 9-krotnie jako kapitan. Uczestniczył w Mistrzostwach Świata w 1982 roku w Hiszpanii (3. miejsce) oraz w Mistrzostwach Świata w 1986 w Meksyku
Największe sukcesy: 2 tytuły Mistrza Polski, półfinał Pucharu Europy (1983), dwukrotne Mistrzostwo Portugalii, Puchar Portugalii, w 1987 Puchar Mistrzów, Superpuchar UEFA i Puchar Interkontynentalny.
Obecnie: trener bramkarzy
Józef Młynarczyk to bramkarz, który nie popełniał błędów. Zawsze pewny punkt zespołu. Jego styl nie był może efektowny, ale efektywny . Potrafił bronić nawet ze złamanym palcem ręki. Nigdy nie schodził poniżej pewnego poziomu. Osiągał sukcesy nie tylko z reprezentacją, ale również z klubami. Stał się „ikoną" dla kibiców Widzewa i FC Porto. Partnerzy z obrony czuli się pewniej, gdy w bramce stał Józek. Cieniem na karierze jest tzw. „afera na Okęciu", ale tak naprawdę każdemu można przypiąć jakąś łatkę.

II miejsce
Jan Tomaszewski

Urodzony: 9 stycznia 1948 we Wrocławiu
Zawodnik klubów: Śląsk Wrocław, Gwardii Wrocław, Legii Warszawa, ŁKS Łódź, Beerschot i Herculesie Alicante.
W reprezentacji: 63 występy w oficjalnych meczach
Obecnie: polityk
Bramkarz, który największe sukcesy odniósł z reprezentacją Polski. Dwukrotnie uczestniczył w finałach mistrzostw świata (1974 – 3 miejsce i 1978 – 5-8 miejsce). Olimpijczyk z Montrealu 1976 (2 miejsce). Mógł pojechać na trzeci mundial do Hiszpanii (bronił w eliminacjach w meczu z NRD w Chorzowie), ale widząc, że trener Piechniczek stawia na Młynarczyka ustąpił miejsca młodszym. Do historii piłkarstwa przeszedł jako ten, który „zatrzymał Anglię" oraz obroną dwóch karnych podczas mundialu w 1974 roku. Pele uznawał go za najlepszego bramkarza świata. I chociaż brak znaczących sukcesów klubowych, to moim zdaniem zasługuje na podium wśród polskich bramkarzy.

III miejsce
Jerzy Dudek

Urodzony: ur. 23 marca 1973 w Rybniku
Zawodnik klubów: Górnik Knurów, Sokoła Tychy, Feyenoord Rotterdam, Liverpool FC, Real Madryt
W reprezentacji: wystąpił 60 razy. Jest najstarszym polskim reprezentantem (w dniu meczu miał 40 lat i 73 dni)
Największe sukcesy: Mistrzostwo i Superpuchar Holandii 1999, Puchar Anglii: 2006, Puchar Ligi Angielskiej: 2003, Liga Mistrzów: 2005, Superpuchar Europy: 2005
Obecnie: zajmuje się miedzy innymi działalnością społeczną na rzecz  Fundacji "Dobry Start – sport przyszłością"
Przyznam, że przyznanie III miejsca przysporzyło mi najwięcej kłopotów. Wybrałem Jerzego Dudka za osiągnięcia klubowe oraz postawę jako sportowca. W ciągu kariery wybierano go najlepszym bramkarzem rozgrywek w Holandii. Doceniano w Anglii i Hiszpanii. Gdy Paweł Janas niespodziewanie nie zabrał go na mistrzostwa świata w roku 2006 wywołało to wiele protestów w środowisku piłkarskim. Do historii przejdzie jego „Dudek Dance" w finale Ligi Mistrzów 2005. Klasę sportową Dudka docenili trenerzy Realu Madryt widząc w nim godnego partnera dla najlepszego bramkarza świata jakim jest Iker Casillas.

Poza podium

IV miejsce
Hubert Kostka – był bramkarzem reprezentacji Polski, która zdobyła Mistrzostwo olimpijskie w roku 1972. W dużej mierze przyczynił się do sukcesów w europejskich pucharach Górnika Zabrze. Po zakończeniu kariery ceniony trener i działacz.

V miejsce
Artur Boruc – jego kariera trwa i mam szansę w przyszłości na wyższą lokatę. Był najlepszym piłkarzem Polski podczas Mistrzostw Świata w Niemczech oraz Mistrzostw Europy w Austrii. Ulubieniec kibiców Legii Warszawa i Celticu Glasgow.

VI miejsce
Józef Wandzik – był następcą w reprezentacji Polski Józefa Młynarczyka. Jednak po roku 1986 Polska nie odnosiła sukcesów piłkarskich. Największe sukcesy klubowe świętował z Górnikiem Zabrze (4 tytuły mistrzowskie) i  Panathinaikos Ateny z którym świętował 3-krotnie mistrzostwo Grecji

VII miejsce
Edward Szymkowiak – bronił naszej bramki w pamiętnym meczu ze ZSRR. Pięciokrotny mistrz Polski w barwach trzech różnych klubów (Ruch, Legia, Polonia Bytom). Reprezentował Polskę na igrzyskach olimpijskich w Helsinkach i w Rzymie

VIII miejsce
Maciej Szczęsny – tak wysoka lokata Macieja Szczęsnego może dziwić wielu znawców. Był to bramkarz bezkompromisowy. Jedyny zawodnik, który zdobył mistrzostwo Polski z czterema różnymi klubami (Legia, Widzew, Wisła, Polonia Warszawa). Uczestnik rozgrywek Ligii Mistrzów (Legia, Widzew). W reprezentacji rozegrał tylko 7 spotkań w tym jedno w eliminacjach do Euro 1996, ale sukcesy klubowe przekonują do umieszczenia Szczęsnego w 10. najlepszych polskich bramkarzy.

IX miejsce
Adam Matysek – bramkarz numer 1 w polskiej bramce w latach 90-tych ubiegłego wieku, w której rozegrał 34 spotkania. Również czołowy bramkarz Bundesligi. Uczestniczył w mistrzostwach świata 2002.

X miejsce
Jacek Kazimierski – zawodnik Legii Warszawa, Olympiakosu Pireus i KAA Gent. W reprezentacji Polski wystąpił 23 razy. Uczestniczył w finałach mistrzostw świata (1982, 1986). Jego pech polegał na tym, że trafił na erę Młynarczyka.

 

Komentarze

Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.

Brak komentarzy.