ISSN
Sportowa Historia

Siatkarze na Igrzyskach

2012-07-28, 06:08   A A A   drukuj   Piotr Stokłosa

Jutro meczem z Włochami polscy siatkarze rozpoczną olimpijskie zmagania. Dziś o 10.30 wystartuje turniej kobiecy. Naszych reprezentantek nie ma wprawdzie w Londynie, ale przed laty udanie uczestniczyły w igrzyskach. Jak wygląda historia olimpijskich startów naszych reprezentacji w tej dyscyplinie?

Siatkówka po raz pierwszy zawitała do olimpijskich hal w 1964 r. w Tokio. Polskę reprezentowała tylko kadra kobieca, gdyż siatkarze słabo spisali się w mistrzostwach świata i Europy, rozgrywanych, odpowiednio, dwa lata i rok wcześniej. Pierwszy start Polek przyniósł pierwszy sukces – brązowy medal. Siatkarki rozpoczęły turniej znakomicie – od zwycięstw z USA i Koreą Południową. W żadnym z tych spotkań nie straciły seta. Potem przyszły jednak porażki z ZSRR 0-3 i z późniejszymi triumfatorkami – Japonkami, które zwyciężyły Polki 3-1. Trzecie miejsce po pokonaniu 3-1 Rumunii i pierwszy olimpijski medal w siatkówce uznano słusznie za wielki sukces. Skład „brązowej” reprezentacji:

  1. Abisiak-Rutkowska-Dobrowolska Jadwiga
  2. Czajkowska-Rawska Krystyna
  3. Golimowska-Chylińska Marianna
  4. Jakubowska (Tabaka) Krystyna
  5. Kordaczuk-Wagner Danuta
  6. Krupa (Malinowska) Krystyna
  7. Ledwig (Bęben) Józefa
  8. Marko-Książek Jadwiga
  9. Szczęśniewska-Bryszewska Zofia
  10. Śliwka-(Serkiz)-Panek Maria

Cztery lata później w Meksyku Polskę reprezentowały już obie reprezentacje. Drużyna kobieca powtórzyła osiągnięcie z Tokio i ponownie sięgnęła po brązowy medal. Siatkarze – brązowi medaliści mistrzostw Europy z Turcji, zajęli piąte miejsce. Turniej rozpoczęli od porażki z Japonią 0-3. Następnie pokonali Meksyk 3-1, Belgię 3-0, przegrali z ZSRR 0-3, ale następne trzy spotkania – z USA, Brazylią i Bułgarią gładko wygrali do zera. Pokonali nawet ówczesnego mistrza świata, czyli drużynę Czechosłowacji 3-1, ale na zakończenie ulegli NRD 0-3 i ostatecznie znaleźli się poza olimpijskim podium. Kobieca drużyna w pokonanym polu zostawiła Koreę Południową (3-2), USA (3-0), Meksyk (3-2), Czechosłowację (3-0) oraz Peru (3-1). Na drodze do złota ponownie stanęły Japonki oraz reprezentantki ZSRR, które, podobnie jak mężczyźni z tego kraju, wygrały cały turniej. Skład polskich medalistek z Meksyku:

  1. Aszkiełowicz-Wojno Halina
  2. Czajkowska-Rawska Krystyna
  3. Hermel-Niemczyk Barbara
  4. Jakubowska (Tabaka) Krystyna
  5. Krupa (Malinowska) Krystyna
  6. Ledwig (Bęben) Józefa
  7. Marko-Książek Jadwiga
  8. Ostromęcka-Guryn Krystyna
  9. Porzec-Nowak Elżbieta
  10. Szczęśniewska-Bryszewska Zofia
  11. Wiecha-Wanot Wanda
  12. Żmuda-Chmielnicka-Obłonczek Lidia

Dwa olimpijskie starty – dwa medale. Pierwsze występy kobiecej reprezentacji mogły rozbudzić apetyty. Na kolejny start Polek przyszło jednak poczekać… 40 lat. O tym jednak trochę później. Na Igrzyskach Olimpijskich w Monachium w 1972 r. wystąpiła bowiem męska reprezentacja. Rozpoczęło się fatalnie – od 0-3 z Czechosłowacją. Potem przyszło zwycięstwo z Tunezją, niespodziewana porażka z Koreą Południową i minimalne przegrane po 2-3 z Bułgarią i ZSRR. Na otarcie łez podopieczni Tadeusza Szlagora pokonali Kubę 3-0 i zajęli ostatecznie 9. miejsce.

Kolejny start polskich siatkarzy to dotychczas największy sukces w historii. Na Olimpiadę do Montrealu w 1976 r. nasi reprezentanci jechali jako mistrzowie świata i wicemistrzowie Europy. Rozpoczęli turniej od zwycięstwa 3-2 z Koreą Południową, mimo iż przegrywali już 0-2. Potem pokonali gospodarzy – Kanadyjczyków 3-0 i po dramatycznym meczu rewelacyjnych Kubańczyków 3-2. Zawodnicy Huberta Wagnera potwierdzili po raz kolejny, że są mistrzami piątych setów. Po zwycięstwie 3-1 nad Czechosłowacją, Polska awansowała do półfinału. Tam czekali już na naszych reprezentantów Japończycy, których podopieczni Wagnera pokonali, a jakże, 3-2. Takim samym stosunkiem setów zakończył się finał z ZSRR i siatkarska reprezentacja Polski po raz pierwszy i jak na razie jedyny zdobyła mistrzostwo olimpijskie. Skład „złotej” drużyny Huberta Wagnera z Montrealu:

  1. Bebel Bronisław
  2. Bosek Ryszard
  3. Gawłowski Wiesław
  4. Karbarz Marek
  5. Lubiejewski Zbigniew
  6. Łasko Lech
  7. Rybaczewski Mirosław
  8. Sadalski Włodzimierz
  9. Skorek Edward
  10. Stefański Włodzimierz
  11. Wójtowicz Tomasz
  12. Zarzycki Zbigniew

Kolejna olimpiada – Moskwa 1980 r. nie była już tak udana jak poprzednia. Polscy reprezentanci dobrze rozpoczęli rozgrywki grupowe, pokonując Jugosławię, Rumunię i Libię. W ostatnim meczu fazy grupowej polscy siatkarze, chcąc uniknąć faworyta – drużyny ZSRR już w półfinale, przegrali z Brazylią 2-3. Na drodze do finału trafili więc na Bułgarię, która wydawała się łatwiejszym przeciwnikiem. Polska drużyna przeliczyła się, gładko przegrywając 0-3. W meczu o brąz podopieczni Aleksandra Skiby ulegli Rumunii 1-3 i musieli zadowolić się czwartym miejscem.

Na kolejny start polskiej reprezentacji w siatkówce przyszło poczekać długich 16 lat. Męska drużyna pojawiła się na olimpijskich parkietach dopiero w Atlancie w 1996 r. Nie był to jednak udany turniej. Polacy przegrali wszystkie 5 spotkań w grupie eliminacyjnej i zajęli w niej ostatnie miejsce. W całym turnieju, w którym startowało 12 drużyn, Polska była przedostatnia. Nasi siatkarze wygrali tylko jednego seta w ostatnim meczu z Argentyną.

W 2000 r. w Sydney zabrakło polskiej reprezentacji siatkarskiej, ale męska drużyna pojawiła się cztery lata później w Atenach. Siatkarze pokonali Serbię i Czarnogórę, Tunezję oraz Argentynę, a przegrali z Grecją i Francją. W ćwierćfinale trafili na późniejszych triumfatorów – Brazylijczyków, którzy pewnie pokonali polską drużynę 3-0. Polacy zajęli 5-8 miejsce w olimpijskim turnieju.

Następne igrzyska to drugi turniej olimpijski w historii, na którym pojawiły się obie reprezentacje siatkarskie. Awans wreszcie wywalczyły kobiety. Nie był to jednak udany powrót na olimpijskie parkiety. Polki przegrały z Kubą, Chinami, Japonią i Stanami Zjednoczonymi, pokonując jedynie Wenezuelę. Zajęły przedostatnie miejsce w grupie A i nie awansowały do ćwierćfinałów. Lepiej spisali się siatkarze, którzy pokonali w grupie Niemców, Egipt, Serbię i Rosję, przygrywając tylko z Brazylią. Dzięki tym wynikom awansowali do ćwierćfinału, w którym jednak nie sprostali Włochom, przegrywając po tie-breaku. Ostateczny rezultat był taki sam, jak cztery lata wcześniej – 5-8 miejsce.

Polskie reprezentacje siatkarskie startowały w olimpiadach ze zmiennym szczęściem. Oby w Londynie nasi siatkarze, którzy przecież zaliczani są do grona faworytów turnieju, nie zawiedli oczekiwań kibiców i nawiązali do sukcesów drużyny Huberta Wagnera z 1976 r. Pierwszy krok do olimpijskiego złota to zwycięstwo w jutrzejszym meczu z Włochami.

Wyniki żeńskiej reprezentacji siatkówki:

Tokio 1964 r. - 3. miejsce

Meksyk 1968 r.- 3. miejsce

Pekin 2008 r. - miejsce 9-12

Wyniki męskiej reprezentacji siatkówki:

Meksyk 1968 r. - 5. miejsce

Monachium 1972 r. - 9. miejsce

Montreal 1976 r. - 1. miejsce

Moskwa 1980 r. - 4. miejsce

Atlanta 1996 r. - 11. miejsce

Ateny 2004 r. - miejsce 5-8

Pekin 2008 r. - miejsce 5-8

 

Komentarze

Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.

Brak komentarzy.