"Śledzie", kontra "Scyzoryki"...

2013-05-04, 04:35   A A A   drukuj   Przemysław Popek

..., co kryje się pod tymi określeniami zrozumieją chyba jedynie najwytrawniejsi fani polskiego futbolu. Dziś rozpracowujemy przydomki rodzimych klubów sportowych.

Są przydomki, których wyjaśniać nikomu nie trzeba. Zwykle pochodzą one od barw klubów „Niebiescy", czyli Ruch Chorzów, „Niebiesko-Czerwoni" - Odra Opole, czy też „Czarne Koszule", jako określenie Polonii Warszawa, które nawiązuje do koloru strojów w jakich występują piłkarze z Konwiktorskiej. Innego rodzaju przydomkami są te tworzone od nazw klubów jak „Wiślacy" - Wisła Kraków, czy też „Odrzańscy" jak przyjęło się mówić o Odrze Wodzisław. Niektóre z nich tworzone są także od symboli znajdujących się w herbie. Stąd chociażby tytułowy przydomek „Śledzie", od śledzi, które widnieją w herbie Arki Gdynia. Podobnie jest z wspomnianą już krakowską Wisłą i jej przydomkiem „Biała Gwiazda", czy też „Górnicy", czyli Górnik Zabrze. Choć tym mianem określa się często inne śląskie kluby.

Funkcjonują również przydomki, które powstały z zupełnie innych względów. Łódzki KS, często określa się jako „Rycerzy Wiosny". Po raz pierwszy piłkarze tego klubu nazwano tak w 1957 roku, gdy zawodnicy z Łodzi, świetnie radzili sobie w rundzie wiosennej. Innym ciekawym przykładem są „Scyzoryki", czyli Korona Kielce. Skąd ten przydomek? Generalnie o mieszkańcach Kielcach przyjęło się mówić scyzoryki. Pochodzenie tego określenia dziś nie jest do końca znane. Jednym z powodów może być fakt, że w 1934 roku Instytut Techniczny Uzbrojenia w Warszawie zlecił produkcję szabli S. wz.34 (popularne Ludwikówki) Hucie Ludwików w Kielcach. Innym powodem może być to, że w czasach powojennych w miejscowości Drzewica, która kiedyś należała do województwa kieleckiego produkowane były sztućce, a także scyzoryki. W Kielcach w odróżnieniu od innych miast można było kupić je bez większego problemu. Co jednak faktycznie sprawiło, że takim przydomkiem określa się kielczan pozostaje póki co nie do końca wyjaśnioną zagadką.

 

Komentarze

Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.

Brak komentarzy.