Słowaccy prekursorzy sportu

2012-11-16, 07:59   A A A   drukuj   Przemysław Popek

Początki sportu na Słowacji, sięgają jeszcze czasu, gdy jej tereny należały do Austro-Węgier.

Pierwsze zetknięcie Słowaków ze sportem było dość trudne, biorąc pod uwagę słabą sytuację społeczną i gospodarczą. Mimo to próbowano przezwyciężyć trudności. Na terenie Górnych Węgier, czyli dzisiejszej Słowacji w XIX wieku zaczęły powstawać pierwsze stowarzyszenia o charakterze sportowym.

Bez wątpienia jednym z największych sportowych wydarzeń tamtego okresu był pierwszy wyścig konny, który odbył się w 1826 roku w Petržalce W 1844 roku F. Martinengo założył w Bratysławie, pierwszą siłownię i szkołę szermierki na Węgrzech. Innym pionierem wychowania fizycznego był IB Zoch, nauczyciel wychowania fizycznego w szkole w Revúce, autor pierwszego podręcznika wychowania fizycznego, opublikowanego w 1873 roku.

Pierwszy nowoczesny klub sportowy to „Bratislavský veslársky klub", który został założony w 1862 roku. Najdłuższą tradycją w Słowacji cieszą się takie dyscypliny jak lekkoatletyka, szermierka, jazda na łyżwach, tenis, wioślarstwo, kolarstwo, kręgle, boks, pływanie, podnoszenie ciężarów i zapasy, a od początku XX wieku również piłka nożna.

Powrót | źródło: sportslovakia.sk
 

Komentarze

Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.

Brak komentarzy.