Snooker w Polsce

2015-02-11, 10:24   A A A   drukuj   Diana Popek

fot. Wikimedia Commons/MichaelMaggs
Snooker to gra bilardowa, która rozgrywana jest na stole bilardowym z sześcioma kieszeniami, w grze uczestniczy dwóch zawodników bądź dwie drużyny.

Powstał na subkontynencie indyjskim w 1875 roku. To właśnie w Indiach w kantynie oficerskiej po raz pierwszy rozegrano partię snookera. Na Wyspy Brytyjskie grę przywiózł angielski oficer  John Roberts. W snookerze zawodnik sam powinien się przyznać do popełnionego faulu, jeżeli nie zostanie on wychwycony przez sędziego. Pierwsze Mistrzostwa Świata w snookerze wygrał Joe Davis w 1927 roku. Od 1977 roku rozgrywane są one w teatrze Crucible Theatre w angielskim Sheffield.

W Polsce snooker pojawił się znacznie później, w marcu 1992 roku we Wrocławiu, Grażyna i Piotr Chmielowie otworzyli pierwszy klub snookera. Pierwszy turniej snookerowy odbył się również we Wrocławiu w czerwcu 1992 roku, wzięło w nim udział 40. zawodników. Już na początku 1993 roku zostały rozegrane pierwsze Mistrzostwa Polski w snookerze. Zaś pierwsze międzynarodowe uprawnienia sędziowskie uzyskał Krzysztof Kruk w lutym 1995 roku. 
 

Komentarze

Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.

Brak komentarzy.