Sport w Chile

2013-08-30, 07:09   A A A   drukuj   Katarzyna Popek

Pasja do piłki nożnej i tenisa, to one najbardziej zachowały się w wielowiekowej historii sportowej Chile, która we współczesnym świecie jest jeszcze bardziej żywa niż kiedykolwiek.

Korzenie sportowe
Historia sportu w Chile zaczyna się od tradycyjnej gry „Palín" (przypominała trochę hokej), którą zapoczątkowało plemię indiańskie Mapuche. Później zmieniono nazwę na "Chueca" i grywa się w nią do dzisiaj, od 2004 roku natomiast pobierane są na nią środki z funduszy publicznych. Chile brało udział także w jednych z pierwszych imprez o randze międzynarodowej epoki nowożytnej. Kraj ten był jedynym z Ameryki Łacińskie, który wziął udział w I Igrzyskach Olimpijskich, które odbyły się w Atenach w 1896 roku. Chile było gospodarzem Mistrzostw Świata w piłce nożnej w 1962 roku, zaś w 2014 roku kraj ten zorganizuje South Odesur American Games.

Pasja do futbolu
Tradycja piłkarska rozpoczyna się w dniu założenia klubu "Everton" (nazwa po angielskiej drużynie z Valparaiso) przez brytyjskich emigrantów. Pasja do tego sportu zrodziła się w Chile podczas Mistrzostw Świata w 1962 roku i od tego momentu stał się on najpopularniejszą dyscypliną w tym kraju. Dryżyna piłkarska z Chile znana jest jako La Roja, czyli Czerwoni. Najlepszym wynikiem zespołu było zajęcie trzeciego miejsca podczas Pucharu Świata w 1962 roku czy zdobycie brązu podczas Igrzysk Olimpijskich w Sydney w 2000 roku. Chilijska piłka przyciąga niekiedy większe grono zainteresowanych niż ta rozgrywana w Brazylii czy Argentynie. Najpopularniejszymi klubami w lidze krajowej są: Universidad de Chile i Colo-Colo. Drugi z tych zespołów, nosi nazwę legendarnego lidera Mapuche i jest jedynym w kraju, który zdobył Copa Libertadores. W 2010 roku Chile zakwalifikowało się do udziału w Mistrzostwach Świata w piłce nożnej, można uznać to za wielkie osiąnięcie, ponieważ fani futbolu czekali na to aż 12 lat.

Chwała na korcie tenisowym
Tenis w Chile ma bogatą historię osiągnięć sportowych. W 1937 roku Anita Lizana wygrała US Open i została uznaną za najlepszą zawodniczkę w tym okresie czasowym. Zaś w 1958 i 1960 roku Luis Ayala zakwalifikował się fo finałów French Open. W 2003 i 2004 roku zespół z Chile wygrał Puchar Świata odbywający się w Düsseldorf. Warto wspomnieć o tym, że Marcelo Rios został graczem numer jeden w rankingu ATP z roku 1998. Później został wyróżniony także jako „Chilijski sportowiec XX wieku". Innym godnym uwagi tenisistą był Nicolas Massu, który zdobył złoty medal podczas Igrzysk Olimpijskich w 2004 roku. Obok Massu na podium stanął także Fernando González, który wywalczył brąz.

Sport dla wszystkich na świeżym powietrzu
Chile poprzez korzystny klimat czy też doskonałe obiekty publiczne i prywatne zachęca do aktywności fizycznej. Każdego weekendu można zobaczyć tysiące Chilijczyków jeżdzących na rowerach czy też uprawiających jogging. Nie brakuje też osób grających w piłkę nożną, tenis, rugby czy polo. Każdy region kraju oferuje inne warunki do uprawiania sportu, np. w północnej części Chile znajdują się idealne tereny do uprawiania sportów górskich. Chile ze swoją 5000 km linią brzegową sprawia, że można trenować tam różnorakie sporty wodne. Dowodem tego są coroczne mistrzostwa w Pichilemu. W porze zimowej kraj ten oferuje stoki narciarskie i snowboardowe, gdzie często szkoli się zawodników z różnych drużyn olimpijskich z Europy, Stanów Zjednoczonych czy też Kanady.

Powrót | źródło: thisischile.cl
 

Komentarze

Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.

Brak komentarzy.