Sport w Estonii

2014-05-02, 06:32   A A A   drukuj   Katarzyna Popek

Tallinn fot. Wikimedia Commons/Abrget47j
Estończycy to ludzie kochający sport. Sukcesy estońskich zawodników w międzynarodowych zawodach sprawiają wielką radość kibicom i ich jednoczą, a także pozwalają zapomnieć o codziennych problemach.

Najbardziej znaną dyscypliną sportową w Estonii jest narciarstwo. Ma ono w tym kraju bardzo długą i ważną historię. Zawodnicy osiągają wiele sukcesów w tym sporcie, czego przykładem jest Andrus Veerpalu – trzykrotny medalista olimpijski, czy też Jaak Mae – brązowy medalista olimpijski. Na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich (Turyn, 2006) hymn Estonii można było usłyszeć trzykrotnie, których bohaterką została Kristina Šmigun-Vähi. Zdobyła ona w Turynie dwa złote medale. Międzynarodowe agencje prasowe były wówczas zdumione faktem, że zawodnicy z małego miasteczka Otepää zdobyli aż trzy złote medale olimpijskie – więcej niż Norwegowie, Finowie, Rosjanie czy Niemcy. Bohaterka z Turynu zakończyła swój występ w Vancouver (2010) również sukcesem, zdobywając srebro.

Biegi narciarskie w miasteczku Otepää
Corocznie w tym małym, estońskim miasteczku odbywają się zawody Pucharu Świata w narciarstwie i snowboardzie. Przyjeżdża tu mnóstwo miłośników zimowego szaleństwa, gdzie mogą oglądać wspaniałych zawodników. Nie bez powodu Otepää nazywana jest zimową stolicą Estonii.

Podczas śnieżnych zim narty są wspaniałą rozrywką dla całej rodziny. Co roku, w lutym rozgrywany jest w prowincji Tarumaa - Tartu Maraton, 63 km bieg narciarski. Tartu Maraton należy do Worldloppet (Światowa Federacja Biegów Długodystansowych). Jest to organizacja, która skupia największe narciarskie biegi masowe na świecie.

Latem oczy Estończyków skierowane są na lekkoatletyczne zmagania. Najbardziej znanym estońskim lekkoatletą jest Erki Nool, który zdobył złoty medal w dziesięcioboju na Igrzyskach Olimpijskich w Sydney (2000). Nie można zapomnieć także o oszczepniku Andrusie Värniku – mistrzu świata z Helsinek (2005) czy też o dyskobolach Aleksandrze Tammercie – brązowym medaliście olimpijskim z Aten (2004) i Gerdzie Kanterze – złotym medaliście olimpijskim z Pekinu (2008).

Innymi popularnymi sportami w Estonii są koszykówka i piłka nożna. Każdego roku kibice czekają na dotarcie estońskim zespołów do finałowych rozgrywek.

Największym estońskim wydarzeniem sportowym w 2010 roku były Mistrzostwa Europy w łyżwiarstwie figurowym. Był to największy konkurs, który został zorganizowany przez Estończyków w ostatniej dekadzie. Mistrzostwa były oglądane przez ponad milion fanów na całym świecie. Niestety estońscy zawodnicy nie zdobyli wtedy medali.

Sport nie tylko ekscytuje ludzi, ale także może odgrywać istotną rolę w promowaniu międzynarodowych przyjaźni i współpracy. Dlatego też Estończycy są dumni ze swoich zawodników, których to sukcesy mają wpływ na poprawę stosunków międzynarodowych.
Powrót | źródło: estonia.eu