Sport w niepodległej Indonezji

2013-04-05, 07:35   A A A   drukuj   Katarzyna Popek

17 sierpnia 1945 roku to dzień, który można uznać za początek rozwoju indonezyjskiego sportu. Rząd Indonezji przez Ministerstwo Edukacji zaczął propagowanie kultury fizycznej i psychicznej, która straciła na swoim znaczeniu podczas holenderskich i japońskich rządów kolonialnych.

W niektórych prowincjach można było zauważyć większe zainteresowanie sportem, np. w Sumatrze Północnej czy Jawie Wschodniej. Działano tam na następujące sposoby:

1. 19 sierpnia 1945 roku powstał pierwszy rząd. Ministerstwo Edukacji było wówczas odpowiedzialne za prowadzenie działalności mającej na celu rozwój aktywnego trybu życia w szkołach. Prowadziło ono ćwiczenia dla młodzieży oraz wspierało rozwój sportu na tle fizycznym i psychicznym.

2. W 1947 roku weszło rozporządzenie Ministerstwa Rozwoju Młodzieży, w którym to została ustalona zmiana przepisów niektórych dyscyplin sportowych, jak również miano utworzyć nadrzędną organizację sportową, sprawującą opiekę nad klubami sportowymi. Zaczęto wydawać czasopismo „Pendidikan Jasmani" („Wychowanie fizyczne"), a także prowadzono przygotowania do Tygodnia Sportu Narodowego.

3. Od 1948 roku co 4 lata organizowane są sportowe imprezy (Pekan Olahraga Nasional), w których konkurowano w różnych dyscyplinach sportowych Uczestnikami tego wydarzenia są atleci ze wszystkich prowincji Indonezji.

Powrót | źródło: niam-jepara.blogspot.com
 

Komentarze

Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.

Brak komentarzy.