"Sport w TVP - obrazki z wystawy"

2013-07-23, 04:55   A A A   drukuj   Piotr Stokłosa

W ubiegłym roku Telewizja Polska obchodziła 60-lecie istnienia. Z tej okazji jej dziennikarze przygotowali film dokumentalny pod tytułem „Sport w TVP – obrazki z wystawy". Opowiada on o początkach sportowych relacji i transmisji w telewizji publicznej.

Obraz wyreżyserowany przez Zbigniewa Rytla zawiera wypowiedzi pierwszych dziennikarzy, montażystów i producentów, którzy od lat 50. pracowali w TVP. W filmie bardzo dobrze ukazana została ewolucja transmisji telewizyjnych. Widzowie mogą zobaczyć, jak wyglądały pierwsze relacje oraz posłuchać, co o ich realizacji mówią osoby tworzące publiczną telewizję w początkowych latach jej istnienia. Pierwsza część filmu poświęcona została właśnie w dużej mierze historii TVP.

Dalsze części obrazu są jednocześnie prześlizgnięciem się po historii sportu w Polsce. Telewizja publiczna, ze względu na panujący w okresie PRL-u monopol państwa w dziedzinie mediów, towarzyszyła wszystkim największym sukcesom rodzimych sportowców. W filmie można więc zobaczyć archiwalne materiały towarzyszące takim wydarzeniom jak igrzyska olimpijskie, mistrzostwa świata w piłce nożnej czy Wyścig Pokoju. Oprócz samych relacji z tych imprez, widzowie mogą zapoznać się z archiwalnymi wywiadami czy ujęciami ze studia, które wzbogacają materiał. Oprócz zdjęć sprzed lat, w „Sport w TVP – obrazki z wystawy" znaleźć można również aktualne wypowiedzi byłych sportowców, takich jak Lesław Ćmikiewicz czy Edward Skorek, którzy komentują przedstawiane wydarzenia.

W filmie w dużym stopniu skupiono się na przedstawieniu relacji, które zostały zapamiętane również ze względów politycznych. Wyścig Pokoju, „gest Kozakiewicza", rywalizacja ze sportowcami ZSRR – te tematy zostały szeroko omówione, a autorzy materiału nie pominęli ukazania propagandowej roli telewizji, którą ta spełniała w okresie PRL-u. Dzięki temu obraz historii relacji sportowych w TVP jest pełny i prawdziwy, gdyż nie pomija politycznego wpływu władz na to medium. Warto zapoznać się z filmem „Sport w TVP – obrazki z wystawy" i przypomnieć sobie największe sukcesy polskich sportowców, którym nieodłącznie towarzyszyła telewizja publiczna.

Film „Sport w TVP – obrazki z wystawy" dostępny jest na stronie TVP:
Część I: http://sport.tvp.pl/9501057/sport-w-tvp-obrazki-z-wystawy-cz-i
Część II: http://sport.tvp.pl/9518323/sport-w-tvp-obrazki-z-wystawy-cz-ii

 

Komentarze

Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.

Brak komentarzy.