Sportowcy w drodze ku niepodległości

2015-11-11, 10:52   A A A   drukuj   Przemysław Popek

fot. Wikimedia Commons/MOs810
Dziś obchodzimy 97. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, to dobry moment, by przypomnieć postacie tych, którzy walczyli o jej wolność.

W takim momencie warto przywołać postać Karola Rómmela, który jeszcze w 1912 roku wystąpił na Igrzyskach Olimpijskich w Sztokholmie. Pod rosyjską flagą wystąpił w konkursie skoków przez przeszkody, zajmując 15. miejsce. Zresztą wystarczy wspomnieć, że Rómmel startował na igrzyskach jeszcze dwukrotnie, w 1924 roku w Paryżu oraz cztery lata później w Amsterdamie. Na tych ostatnich igrzyskach zajął wraz z drużyną trzecie miejsce. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości wstąpił do 8. Pułku Ułanów, stając się jego podporą.

Nie da się ukryć, że nasi jeźdźcy byli podporą dla Legionów Polskich formowanych przez Józefa Piłsudskiego. Znalazł się w nich Henryk Dobrzańskich, który zresztą brał nie tylko udział w I wojnie światowej, a ale także w II wojnie. Wraz z wspomnianym już Karolem Rómmelem oraz Adamem Królikiewiczem i Kazimierzem Szoslandem sięgnął w 1925 roku po Puchar Narodów w jeździectwie.

Znaczący wkładach w walce mieli również piłkarze chociażby bracia Kucharowie, Wacław i Tadeusz. Razem z Piłsudskim wojowali także Stanisław Mielech oraz Henryk Reyman, legenda krakowskiej Wisły. Zresztą Ci dwaj byli współtwórcami legionowej drużyny…, która dała początek Legii Warszawa.

Nie sposób wymienić wszystkich sportowców, którzy brali udział w walce o wolność. Wielu z nich na zawsze pozostanie anonimowa. Cześć i chwała Bohaterom!
 

Komentarze

Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.

Brak komentarzy.