Sportowa Historia

Sportowe szaleństwo Argentyńczyków

2014-01-31, 06:29   A A A   drukuj   Katarzyna Popek

Argentyńczycy zwariowali na punkcie sportu, tak bardzo, że można było usłyszeć od jednego z mieszkańców Buenos Aires następujące słowa: „Tutaj piłka nożna jest bardziej popularna niż seks". Podczas krótkiego spaceru do parku nie ma się wątpliwości, że sport przenika wszystkie dziedziny życia.

Piłka nożna jest jak dotąd najbardziej popularną dyscypliną sportową na przedmieściach, jak i w samym Buenos Aires. Gdyby dodać do tego zainteresowanie koszykówką, rugby, polo, hokejem, tenisem, siatkówką, boksem i wyścigami konnymi, można stwierdzić, że kraj ten ma obsesję na punkcie sportu.

Mając to wszystko na uwadze, próby wybrania kilku najlepszych momentów w historii argentyńskiego sportu nie są prostym zadaniem.

1. „Ręka Boga" - gol Diego Maradony (1986)
Rok 1986. Argentyńczycy grają z Anglią w ćwierćfinale Pucharu Świata w Meksyku. W 51. minucie wynik meczu: 0:0. Niedługo potem Maradona strzelił bramkę ręką, podczas gdy sędzia myślał, że strzelił ją głową. Sprawiło to, że Argentyna wygrała mecz, a także całe Mistrzostwa Świata, zwyciężając w finałowym meczu z RFN 3:2.

2. Drużyna z Argentyny pokonuje USA w półfinale Igrzysk Olimpijskich w Atenach (2004, koszykówka)
W Atenach stało się coś, co niektórzy uważali za niemożliwe. Argentyńczycy pokonali USA, a tym samym stali się pierwszych zespołem w historii, którzy zwyciężyli nad „Dream Team" podczas Igrzysk Olimpijskich, od czasu wprowadzenia profesjonalnych graczy NBA w 1992 roku.

3. Fangio wygrał Grand Prix Niemiec na torze Nürburgring (1957)
Wielu, którzy oglądali wyścig nazwało Fangio najlepszym kierującym wszech czasów. Przejechanie zajęło mu 3 godziny, 30 minut i 38,3 sekundy, które były połączone z artyzmem i szaleństwem. Było to piąte i tym samym ostatnie zwycięstwo Argentyńczyka, ponieważ w 1958 roku zakończył swoją karierę sportową.

Powrót | źródło: argentinaindependent.com