Sportowiec fotograf

2014-02-17, 06:42   A A A   drukuj   Przemysław Popek

fot. Andrzej Jucewicz

Są tacy, którzy na stałe przechodzą do historii. Są i tacy, o których pamięć, gdzieś zanika.

W roku, w którym się urodził odbyły się Mistrzostwa Galicji w chodzie sportowym, które wygrał Tadeusz Kuchar, ten sam Kuchar w 1908 roku jako pierwszy Polak pobiegł 400 m. krócej niż jedną minutę, powstały takie kluby jak Łodzianka, Wisłoka Dębica, Gimnazjalny Klub Sportowy Venetia, a ponadto odbyły się pierwsze odnotowane w prasie piłkarskie derby Krakowa. 14 grudnia 1908 roku Warszawie przy ulicy Chłodnej 56 przyszedł na świat Eugeniusz Lokajski syn artysty brązownika Antoniego Lokajskiego i Marii Antoniny z Górakiewiczów. Edukację rozpoczął w szkole powszechnej przy Ogrodowej, by następnie kontynuować ją w Gimnazjum im. Mikołaja Reja, które ukończył w 1927 roku. W wieku piętnastu lat wstąpił do KS Warszawianka, gdzie zajął się rzutem oszczepem. Następnie ukończył Centralny Instytut Wychowania Fizycznego.

Pierwsze sportowe sukcesy odniósł w 1934 roku, by dwa lata później pojechać na Igrzyska Olimpijskie do Berlina, gdzie zajął 7. miejsce w rzucie oszczepem. Jego rekord Polski z 1936 roku – 73,27 m - przetrwał 17 lat. Był mistrzem Polski w rzucie oszczepem, pięcioboju i dziesięcioboju, wicemistrzem w skoku wzwyż. Pracował w Gimnazjum im. M. Reja oraz w CIWF. W 1939 roku brał udział w akcji protestacyjnej, mającej na celu akademizację uczelni. 28 kwietnia 1939 roku podjęto decyzję, że „Akademii Wychowania Fizycznego im. Józefa Piłsudskiego w Warszawie przyznaje się prawo nadawania stopnia magistra wychowania fizycznego jako niższego stopnia naukowego.".

Brał czynny udział w II wojnie światowej. Zajmował się dokumentacją fotograficzną przebiegu walk oraz zbrodni dokonywanych przez wojska niemieckie, autor ponad 1000 zdjęć dokumentujących powstanie warszawskie. Zginął 25 września 1944 pod gruzami domu przy ul. Marszałkowskiej 129. W 2009 roku został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Od 2014 Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich przyznaje Nagrodę im. Eugeniusza Lokajskiego za fotografię sportową.

Włodzimierz Stępiński (1968) Chwała Olimpijczykom 1939-1945, Warszawa: Wydawnictwo "Sport i Turystyka", ss. 108

 

Komentarze

Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.

Brak komentarzy.