Sukces parakajakarzy

2013-06-18, 16:43   A A A   drukuj  

W dniach 13 -17 czerwca 2013r. w miejscowości Montemor-o-Velgho w Portugalii odbyły się Mistrzostwa Europy w sprincie kajakowym. Tradycyjnie już we wszystkich zawodach kajakowych organizowanych na świecie obok sportowców pełnosprawnych startują równolegle zawodnicy niepełnosprawni.

W Portugalii wystąpiła 5-cio osobowa reprezentacja narodowa parakajakarzy, w tym dwóch zawodników Zrzeszenia Sportowo – Rehabilitacyjnego „Start" w Zielonej Górze. Jeden z nich MIROSŁAW ROSIŃSKI odniósł wielki sukces zdobywając brązowy medal w konkurencji LTA V1 – kanadyjka 200m. Jego czas 0:57,590 był minimalnie słabszy od czasu zdobywcy srebrnego medalu reprezentanta Rosji Borkuta K. 0:57,150 i czasu złotego medalisty Brytyjczyka Tweedy M. (0:56,010).

Drugi z zielonogórzan Mateusz Surwiło, wicemistrz świata z 2012r., podopieczny trenera Pawła Łukaszewicza w bardzo silnie obsadzonej grupie LTA – 200m po bardzo wyrównanym wyścigu uplasował się na V miejscu uzyskując czas 0:45,47. Zwycięzca tej konkurencji Julian Serban z Rumunii osiągnął czas 0:42,071, drugi Tom Kierey z Niemiec 0:43,015 a trzeci Brytyjczyk Robert Oliwer 0:44,39.

W ogólnej punktacji medalowej reprezentacja Polski zajęła II miejsce z 5-cioma medalami (2-1-2) wyprzedzona przez Wielką Brytanię z 8-mioma medalami (5-2-1).

Występ naszej reprezentacji należy uznać za udany. Nas cieszy zwłaszcza niespodziewany sukces Mirosława Rosińskiego, który uprawia parakajakarstwo zaledwie od jesieni ubiegłego roku. Udział w Mistrzostwach Europy był jego pierwszym życiowym startem w zawodach w tej dyscyplinie sportu. Przygotowując się do debiutu zawodnik wykonał tytaniczną pracą pod okiem trenera Tomasza Głażewskiego.

Wyniki naszych zawodników są dobrą zapowiedzią i dają wielkie nadzieje na udany start w Mistrzostwach Świata, które odbędą się w dniach 28.08. – 01.09.2013r. w Duisburgu (Niemcy).

Coraz bardziej dynamiczny rozwój parakajakarstwa w Polsce otwiera nową kartę historii dając naszym parakajakarzom niekwestionowane miejsce w światowej czołówce. Bardzo to cieszy, zwłaszcza w kontekście najbliższych Igrzysk Paraolimpijskich Rio de Janeiro`2016 , gdzie parakajakarstwo zaistnieje po raz pierwszy w historii ruchu olimpijskiego.

Prezes ZSR „Start" Zielona Góra

Danuta Tarnawska

 

Komentarze

Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.

Brak komentarzy.