TOP5 - polskich bokserów

2015-08-19, 09:44   A A A   drukuj   Przemysław Popek

fot. Wikimedia Commons
Kilka dni temu byliśmy świadkami wielkich triumfów polskich bokserów. Być może na naszych oczach rodzą się nowe legendy tego sportu.

Tymczasem portal SportowaHistoria.PL publikuje subiektywny ranking najlepszych polskich bokserów. Wybór nie był łatwy, bo dobrych pięściarzy mieliśmy niemało. Wśród nich takie nazwiska jak: Szapsel Rotholc – przedwojenny medalista mistrzostw Europy, Zbigniew Pietrzykowski – trzykrotny medalista olimpijskich, czy też bliższy naszym czasom Przemysław Saleta. Oto pięciu najlepszych według nas polskich bokserów.

MIEJSCE 5
Andrzej Gołota
Zaczynał w warszawskiej Legii, zdobywające cztery tytuły mistrza Polski. W 1988 roku sięgnął po olimpijski brąz w Seulu. W 1992 roku rozpoczął karierę zawodową, pełną wzlotów i upadków. W 1997 roku stanął do walki o pas Mistrza Świata federacji WBC. Niestety, przegrał przez nokaut już w pierwszej rundzie. Jednak mimo to, Gołota zasługuje na miejsce w czołówce legend polskiego boksu.

MIEJSCE 4
Tomasz Adamek
Zdobył mistrzowskie pasy dwóch organizacji, najpierw w 2005 roku sięgnął po pas wagi półciężkiej WBC, a trzy lata później był mistrzem wagi junior ciężkiej federacji IBF. Niestety w 2010 roku przegrał przez nokaut z Witalijem Kliczką walkę o tytuł mistrza wagi ciężkiej.

MIEJSCE 3
Dariusz Michalczewski
Popularny „Tiger” aż dziewiętnaście razy bronił tytułu mistrza świata WBO kategorii półciężkiej. Oprócz tego w swoim dorobku ma tytuły IBF i WBA oraz WBO w wadze junior ciężkiej. W 2002 federacja WBO ogłosiła Michalczewskiego „championem wszech czasów”.

MIEJSCE 2
Jerzy Kulej
Dwukrotnie był najlepszy na Igrzyskach Olimpijskich, trzy razy stawał na podium Mistrzostw Europy, osiem razy wygrywał czempionat w kraju. W sumie stoczył 348 walk, a 317 wygrał.

MIEJSCE 1
Stanley Ketchel
Nie bez powodu jego przydomek to „zabójca z Michigan”. Urodził się Stanach Zjednoczonych, jego rodzice to Jan i Julia Kiecalowie pochodzili ze wsi Sulmierzyce w ówczesnej guberni piotrkowskiej. Za czasów Ketchela walki trwały kilkadziesiąt rund. W sumie stoczył ich sześćdziesiąt, czterdzieści osiem wygrał przez nokaut. W 1954 r. został wybrany do Ring Boxing Hall of Fame, w 1990 r. do International Boxing Hall of Fame, a w 2004 roku zajął 6. miejsce na liście najlepszych bokserów w historii, ogłoszonej w magazynie The Ring.

Jaki jest Wasz ranking polskich bokserów? Piszcie, komentujcie!

 

Komentarze

Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.

Brak komentarzy.