Triathlon po raz pierwszy w Polsce

2015-07-15, 09:08   A A A   drukuj   Diana Popek

fot. Wikimedia Commons/Hajo Tischer
14 lipca 1984 roku w Kiekrzu pod Poznaniem odbyły się pierwsze zawody triathlonowe w Polsce. Podczas zawodów udział wzięło 137 zawodników, w tym 3 kobiety. Mieli oni do pokonania 1500 m pływania, 50 km jazdy na rowerze oraz 20 km biegu.

Pierwszym tego typu zawodom w Polsce daleko było do doskonałości, o czym przekonali się sami zawodnicy. Faworytem całych zawodów był Jan Olesiński, olimpijczyk z Moskwy i mistrz świata w pięcioboju nowoczesnym. To właśnie on wraz z drugim zawodnikiem, Jarosławem Łabusem już podczas zawodów pływackich osiągnęli ponad 150 m przewagę nad rywalami. Do mety pierwszy dopłynął Łabus, który jak się później okazało pomylił boje i nawrót zrobił przy białej, która była kierunkowa, a nie przy czerwonej nawrotowej ustawionej dużo dalej. Jego pomyłka była zupełnie nieświadoma. Niestety nie było osób odpowiedzialnych, które mogłyby nadzorować przebieg i prawidłowość tej konkurencji. W związku z tym Olesiński do brzegu dopłynął jako drugi. Podczas wyścigu rowerowego nie było nikogo kto mógłby policzyć liczbę okrążeń pokonana przez zawodników. Niestety Jarosław Łabus wraz z innym zawodnikiem przejechał o jedno okrążenie więcej, co oczywiście uniemożliwiło zwycięstwo w tej konkurencji. Powodem z pewnością było słabe oznaczenie trasy, ale to nie jedyny jej mankament. Nie było punktów żywieniowych oraz sędziów przy bardzo niebezpiecznych zakrętach. Na zakręcie we wsi Napachanie to miejscowi kierowali ruchem podawali zawodnikom wodę z wiadra oraz zatrzymywali samochody i traktory. Również podczas biegu nie było wiadomo, którzy zawodnicy przebiegli cały dystans, czyli 3 okrążenia, a niektórzy tylko 2.  Wygrał Jan Olesiński, który do pokonania tego dystansu potrzebował 3 godzin 19 minut 15 sekund.
 

Komentarze

Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.

Brak komentarzy.