Unihokej - sport doskonały

2015-03-20, 10:26   A A A   drukuj   Katarzyna Popek

fot. Wikimedia Commons/Sebmoi
Co czyni unihokej idealnym? Odpowiedź jest prosta. Jest to sport na każdą porę roku, ponieważ gra się w niego wewnątrz budynku. Unihokej to gra zespołowa, w której używa się specjalnych kijów i plastikowej piłeczki.

Uważa się, że sport ten powstał w Szwecji w 1970 roku i dosyć szybko zyskał popularność w Europie, w szczególności w Finlandii czy Szwajcarii. Już w 1986 roku została założona Międzynarodowa Federacja Unihokeja (IFF), która obecnie zrzesza 49 narodowych federacji. 

Pierwsze Męskie Mistrzostwa Świata w Unihokeju odbyły się w 1996 roku, które miały miejsce w Szwecji i wówczas to gospodarze wygrali całe mistrzostwa.

W grudniu 2008 Międzynarodowa Federacja Unihokeja otrzymała wyróżnienie od Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOI), co wiąże się z nadziejami IFFu na rozwój unihokeja, a także na to, by w 2020 roku była to dyscyplina, w którą grano by na Letnich Igrzyskach Olimpijskich.

Gra w unihokeja jest stosunkowo tania i przeznaczona dla osób w każdym wieku oraz dla każdej płci. Nie wymaga umiejętności jazdy na łyżwach i tyle siły fizycznej co hokej na lodzie. Sprzętem który jest potrzebny do gry to: plastikowa piłka, dwie bramki, kije zakończone blendą, a także kask i ochraniacze dla bramkarza. Każda drużyna składa się z 6 zawodników, z czego jeden z nich jest bramkarzem. Mecz składa się zazwyczaj z 3 tercji po 20 minut każda, między którymi jest 10 minut przerwy, a także następuje zamiana stron. Podczas meczu zatrzymywany jest także czas, w takich okolicznościach jak: zdobycie bramki, rzut karny, „time out“, czy też w sytuacjach, które sędziowie uznają za niezwykłe.
Powrót | źródło: floorballukraine.com
 

Komentarze

Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.

Brak komentarzy.