"Urodzony na boisku"

2012-12-04, 07:26   A A A   drukuj   Piotr Stokłosa

„Urodzony na boisku" to biografia Gerarda Cieślika napisana piórem Rafała Zaremby. Książka ukazała się w 2006 roku i opisuje najważniejsze wydarzenia z życia piłkarza 50-lecia PZPN, z pamiętnym meczem przeciwko ZSRR z 1957 roku na czele.

Jak zapewne pamiętają wszyscy fani futbolu, polska reprezentacja pokonała wtedy na Stadionie Śląskim w Chorzowie drużynę Związku Radzieckiego 2-1 po dwóch bramkach Gerarda Cieślika. Zwycięstwo z rywalem, który w składzie miał wielu wybitnych piłkarzy z bramkarzem Lwem Jaszynem na czele, miało podwójne znaczenie ze względu na ówczesną sytuację polityczną. Polacy po tamtym spotkaniu zostali niemal bohaterami narodowymi, a strzelec goli dla rodzimej reprezentacji został przez kibiców zniesiony na rękach z płyty boiska.

Tak właśnie narodziła się legenda Gerarda Cieślika, który jednak wielkie sukcesy święcił już wcześniej ze swoim klubem – Ruchem Chorzów. Z „Niebieskimi" trzykrotnie świętował mistrzostwo Polski, raz zdobycie Pucharu Polski, a dwukrotnie zdobywał tytuł najlepszego strzelca ligi. Wystąpił też na Igrzyskach Olimpijskich w Helskinkach, gdzie jednak polska reprezentacja odpadła szybko z rywalizacji po porażce w drugim meczu z Danią 0-2.

Te wszystkie wydarzenia opisuje w książce Rafał Zaremba, przytaczając liczne wypowiedzi Gerarda Cieślika, co pozwala poznać jego karierę z pierwszej ręki. Tekst przeplatany jest licznymi czarno-białymi fotografiami, co stanowi jego uatrakcyjnienie. W wydawnictwie nie zabrakło też miejsca na statystyki. Wszystkie reprezentacyjne spotkania Cieślika są dokładnie opisane oraz opatrzone krótkim komentarzem autora książki. Znaleźć można też w nim dane dotyczące rozgrywek piłkarskich w Polsce, w których uczestniczył piłkarz 50-lecia PZPN. Całość dzieła dopełniają wypowiedzi wybitnych zawodników i trenerów, którzy wyrażają własne zdanie na temat Gerarda Cieślika. W książce znajdziemy wypowiedzi Kazimierza Górskiego, Włodzimierza Lubańskiego, Ryszarda Koncewicza czy Michała Listkiewicza.

Warto więc zapoznać się z dziełem, które w ciekawy sposób opisuje życie legendy chorzowskiego Ruchu. Autor dobrze oddaje klimat polskiego futbolu lat 50., który swoimi umiejętnościami w dużej mierze uatrakcyjniał Gerard Cieślik. Niewiele mieliśmy w Polsce piłkarzy tego formatu, dlatego każda książka opisująca jednego z nich, powinna być pozycją obowiązkową dla kogoś, kto chce uchodzić za znawcę polskiej piłki nożnej.

 

Komentarze

Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.

Brak komentarzy.