W krzywym zwierciadle: Fibak na cenzurze

2016-06-11, 14:37   A A A   drukuj   Michał Hasik

fot. Michał Hasik
Dzisiaj rano przeszukując pożółkłe tomy roczników dziennika „Życie Warszawy” natknąłem się na artykuł, a w zasadzie krótką notę prasową datowaną na 1983 roku, dotyczącą Wojciecha Fibaka. 

Wzmianka o dziwo nie dotyczyła jego sukcesów sportowych, ale sprawy znacznie cięższej gatunkowo, wręcz politycznej, a mianowicie jego wykluczenia z szeregów KS Olimpia Poznań. Otóż władze tego klubu na posiedzeniu plenarnym w dniu 25 maja 1983 roku uznały, że wywiad, którego udzielił Fibak w lutym tego samego roku pismu „Le Monde du Tennis” zawiera oszczercze i nieprawdziwe informacje na temat obecnej sytuacji politycznej. W tej sytuacji zarządowi nie pozostało nic innego, jak usunąć Wojciecha Fibaka  z klubu, uznając jego postawę za – „niegodną pionu gwardyjskiego”.

Dziennikarz nie informuje, jakie to zarzuty względem władz PRL formułował Pan Fibak, z kolei Internet milczy. Doniosłość kary skłania mnie do przypuszczeń, że nasz tenisista wytoczył ciężkie działa, z których nie strzelał wyłącznie małymi kulkami…

Szczęśliwie dla Pana Fibaka okazało się, że istnieje życie po wykluczeniu z członkostwa w gwardyjskim klubie, nawet to sportowe! Nasz tenisista na złość niewygodnej władzy postanowił kontynuować swoją karierę zawodniczą, a partyjne potępienie nie  przeszkodziło mu w odnoszeniu kolejnych sukcesów, głównie w grze podwójnej.
 

Komentarze

Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.

Brak komentarzy.