Wanda Kamińska

2014-05-07, 09:54   A A A   drukuj   Diana Popek

fot. morguefile.com/digitaldundee
20 sierpnia 1918 roku w Zborówku koło Buska Zdroju urodziła się Wanda Henisz-Kamińska polska taterniczka i pionierka kobiecego wspinania się. 

W stolicy polskich Tatr, w Zakopanem, zamieszkała w 1932 roku i wówczas zaczęła poznawać góry. Początkowo jazda na nartach i wspinaczka były czysto turystyczne, jednak niedługo dzięki Wawrzyńcowi Żuławskiemu została wprowadzona do  taternickiej elity. Już w styczniu 1936 roku została przyjęta do Klubu Wysokogórskiego, jednak członkostwo zwyczajne otrzymała po zakończeniu wojny, w listopadzie 1945 roku. Wanda Henisz-Kamińska w swoim taterniczym dorobku ma ponad 20 nowych dróg i przejść. Do jej partnerów wspinaczkowych należeli m.in.: Tadeusz Orłowski, Zdzisław Dziędzielewicz, Stanisław Braun, Zofia Radwańska-Kuleszyna (Paryska), Marek Cybulski i Róża Drojecka. W poczet największych sukcesów Wandy Henisz-Kamińskiej można zaliczyć XI wejście przez Śnieżną Dolinę na Wyżnią Lodową Przełęcz w 1935 roku jak i  udział podczas pierwszego przejścia Żlebu Drege’a na Granaty w 1938 roku. Na koncie jest jeszcze wiele innych ciekawych przejść, takich jak na przykład: III przejście lewego filara północno-wschodniej ściany Rumanowego Szczytu z Tadeuszem Orłowskim w 1945 roku. Rok 1946 przyniósł ze sobą takie wspinaczki jak: I przejście południowo-zachodniej grani Żabiej Lalki, I wejście klasyczne południowo-wschodnim uskokiem Zadniego Mnicha, I wejście południowo-zachodnim żlebem na Białczańską Przełęcz Wyżnią oraz I przejście środka północnej ściany Żabiego Szczytu Wyżniego. Na koncie Wandy Henisz-Kamińskiej jest są jeszcze inne wspaniałe wejście, góry były jej wielką miłością o czym może świadczyć fakt, że wspinała się do 1980 roku. 

Zmarła w wieku 95 lat 5 maja 2013 roku w Warszawie, gdzie mieszkała przez ostatnie lata. 
 

Komentarze

Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.

Brak komentarzy.