Wayne Gretzky

2016-04-29, 19:05   A A A   drukuj   Katarzyna Popek

fot. Wikimedia Commons/Hakandahlstrom
Wayne Gretzky urodził się 26 stycznia 1961 roku. Już w wieku 2 lat ojciec Wayne`a zabrał go na łyżwy, natomiast 3 lata później był traktowany jako lokalna atrakcja.

Można powiedzieć, że Gretzky urodził się już jako gwiazda. Swoją przygodę z hokejem zaczynał z zawodnikami 2 razy starszymi i wyższymi od siebie. Jest do dzisiaj rekordzistą, jeśli chodzi o zdobycie bramek w nowicjackiej drużynie, zdobył ich aż 310. W sezonie 1976-77 przykuł uwagę Związku Hokejowego Ontario. 

W wieku 17 lat Wayne przeszedł na zawodostwo i zaczął grę w Indianapolis Racers. Po 8. występach został sprzedany do Edmonton Oilers. W latach 80. zdobywał wiele nagród indywidualnych, w tym 9. krotnie otrzymał Trofeum Harta. Po sezonie 1987-88 został sprzedany do Los Angeles Kings. Gretzky miał bezpośredni wpływ nie tylko na swój zespół, ale również na hokej w Stanach Zjednoczonych. W 1993 roku poprowadził Los Angeles Kings do finału Pucharu Stanleya, w którym to niestety uległ Montrealowi Canadiens. Przez krótki czas w drugiej części sezonu 1995/96 współpracował z St. Louis Blues. Swoją karierę zakończył w 1999 roku, po 3. letniej grze dla New York Rangers.
Powrót | źródło: hhof.com
 

Komentarze

Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.

Brak komentarzy.