ISSN
Sportowa Historia

Wielokulturowość w polskim sporcie

2013-06-29, 11:45   A A A   drukuj   Przemysław Popek

Sport nie zna granic, wielu piłkarzy powtarza, że język futbolu jest uniwersalny. Dziś trochę o wielokulturowości w polskim sporcie.

Jednym z doskonałych przykładów na wielokulturowość w polskiej piłce jest Cracovia, która od początku swojego powstania łamała wszelkie bariery. W krakowskim klubie obecni byli Anglicy, Austriacy, Węgrzy, Czesi oraz Żydzi. W Krakowie sędziowania uczyli właśnie obcokrajowcy. Już w rok po założeniu Cracovii, czyli w 1907 roku powstał pierwszy żydowski klub „Makabi", a w roku kolejnym „Jutrzenka". Oba te kluby miały swój udział w założeniu Krakowskiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej.

Również w Warszawie, niczym „grzyby po deszczu" zaczęły pojawiać się żydowskie kluby, na czele z Makabi, Ascolą, Olimpią, Gwiazdą oraz Bar-Kochbą. W 1911 roku Mistrzostwo Łodzi zdobył zespół Newcastle złożony z Anglików, Niemców, Rosjan i Polaków. Trudno nie wspomnieć o Rosjaninie Jerzym Bułanowie, który w okresie międzywojennym był najdłużej kapitanem piłkarskiej reprezentacji Polski.

Portal SportowaHistoria.PL jest partnerem akcji „Wykopmy rasizm ze stadionów".

 

Komentarze

Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.

Brak komentarzy.