Wilkowice - początki sportu

2014-09-13, 10:07   A A A   drukuj  

fot. Wikimedia Commons/D T G
W Polsce, już koniec XIX wieku i początki XX, a szczególnie po zakończeniu II Wojny Światowej są okresem intensywnego rozwoju gospodarczego kraju, a lokalnie w bezpośredniej bliskości Gminy Wilkowice – w Bielsku-Białej  przemysłu włókienniczego i trochę dalej – na Górnym Śląsku i w Zagłębiu – przemysłu ciężkiego: hutniczego i górnictwa.

Ciężka fizyczna praca z jednej strony wymagała dobrego przygotowania psycho-fizycznego ułatwiającej  sprostaniu wygórowanym wymaganiom ówczesnych pracodawców, ale z drugiej wręcz wymuszała, najlepiej aktywny, wypoczynek i rekreację.

Bystra w Gminie Wilkowice, ze względu na posiadający status uzdrowiska z sanatorium leczącym „słabości piersiowe” kuracjuszy z Zagłębia, również i Karwińskiego z ówczesnego  polskiego Zaolzia oraz licznymi pensjonatami i domami zdrojowymi oferowały rozmaite zabiegi lecznicze – gorące i zimne kąpiele, prysznice, leżakowanie na świeżym powietrzu. Efekty leczenia potęgowały dodatkowe zajęcia rekreacyjne – bilard, karty, koncerty muzyczne, występy kabaretowe, tańce i zabawy, ścieżki zdrowia, spacery w zespołach parkowych. Obszar ochronny  uzdrowiskowy tworzyły i zachwycały przybyszów miejscowe cuda przyrody, które chętnie podziwiał i malował malarz J. Fałat - rzeka Białka, pachnące żywicą iglaste lasy na okolicznych górach i kuszące bogactwem zwierzyny beskidzkiej i żywiącej runem i podszytem leśnym stałych mieszkańców gminy.

Można przypuszczać, iż zróżnicowanie ówczesnej zbiorowości społecznej – miejscowej ludności, kuracjuszy – niejednokrotnie znakomitych (I. Daszyński, M. Konopnicka, J. Piłsudski), personelu lekarsko – pielęgniarskiego, artystów, dziennikarzy, górników, hutników, wojskowych, wymusiło  w sposób naturalny powstanie klimatu społecznego dla rozwoju rekreacji i turystyki, a w końcu ćwiczeń fizycznych jako czynnika wzmacniającego ciało i duszę człowieka. Gdy zaś w wymienionych sferach dochodzi do rywalizacji zaczynamy mówić o sporcie. Sport, w sposób naturalny, wszedł na stałe do systemu nauczania i wychowania – najpierw w szkołach, dzięki światłym nauczycielom, a potem w klubach – turystycznych i sportowych, innych związkach i stowarzyszeniach.

Uprawianie sportu staje się „stylem” ówczesnego życia, ale i współczesnego społeczeństwa. Nie inaczej jest na terenie Gminy Wilkowice. Już z przekazów z początku XX wieku wynika, że np. Magurka Wilkowicka była bazą turystyczną i sportową dla biegów narciarskich. a przy drodze Bystra-Wilkowice zlokalizowane było boisko piłkarskie, na którym już w 1922 r. rozgrywane były mecze. Więcej informacji pochodzi już z okresu powojennego.

Pierwszym, działającym na terenie gminy klubem, jest bystrzański klub sportowy „Klimczok-Bystra” założony w 1922 roku. Pierwszą sekcją w klubie była piłka nożna, następną narciarstwo. Uzupełniły je z czasem siatkówka, koszykówka i na końcu lekkoatletyka.
Powrót | źródło: wilkowice.pl
 

Komentarze

Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.

Brak komentarzy.