ISSN
Sportowa Historia

"Wisła w europejskich pucharach"

2013-10-22, 06:38   A A A   drukuj   Piotr Stokłosa

Jarosław Tomczyk, wydając w 2000 r. książkę o Wiśle Kraków w europejskich pucharach, nie mógł raczej przeczuwać, że w ciągu najbliższych kilkunastu lat piłkarze „Białej Gwiazdy" regularnie występować będą w międzynarodowych rozgrywkach. Początek XXI w. obfitował w sukcesy klubu z Małopolski i dziś do pozycji „Wisła w europejskich pucharach" dołożyć można kolejne obszerne rozdziały.

W 1998 r. udziałowcem Wisły stał się Bogusław Cupiał. To właśnie pieniądze tego człowieka sprawiły, że „Biała Gwiazda" na długie lata stała się najsilniejszą drużyną klubową w Polsce. Pierwszy mistrzowski tytuł „złotej ery Cupiała" zawodnicy z Krakowa wywalczyli w 1999 r. Dokładnie rok później na rynku pojawiła się książka napisana przez Jarosława Tomczyka. Autor nie mógł jednak dodać do niej rozdziału poświęconego walce Wisły o Ligę Mistrzów, gdyż zespół był zawieszony w europejskich rozgrywkach. Wszystko przez kibica krakowskiego zespołu, który podczas meczu 1/16 finału Pucharu UEFA w sezonie 1998/1999 rzucił z trybun nóż, godząc nim w głowę Dino Baggio. W książce „Wisła w europejskich pucharach" znalazło się więc sześć rozdziałów, w których opisana została taka sama liczba występów „Białej Gwiazdy" w edycjach Pucharu Europejskich Zdobywców Pucharów, Pucharu Europy Mistrzów Klubowych i Pucharu UEFA.

Pozycję wydaną przez Golsport rozpoczynają słowa wstępne piłkarzy „Białej Gwiazdy" – Władysława Kawuli, Adama Nawałki i Tomasza Kulawika. Po nich czytelnicy mogą zapoznać się z obszernym odautorskim tekstem Tomczyka, w którym dziękuje wszystkim, którzy przyczynili się do powstania publikacji, a także wspomina, jak doszło do jej wydania. Początkowo informacje o Wiśle w rozgrywkach europejskich były publikowane jako seria artykułów prasowych na początku 1998 r. w krakowskim „Tempie". Autor zdecydował się jednak napisać o tych występach nieco szerzej, stąd też książka „Wisła w europejskich pucharach".

Pozycja została oparta w znacznej mierze na informacjach pochodzących z tomów Encyklopedii Piłkarskiej Fuji Andrzeja Gowarzewskiego. Książki Wydawnictwa GiA zajmują pierwsze miejsca w bibliografii, którą uzupełnia prasa sportowa, a także dzieło „Światowa piłka nożna" Janusza Kukulskiego. Publikacja Tomczyka wzbogacona jest na szczęście wypowiedziami piłkarzy i trenerów Wisły Kraków, a uatrakcyjniają ją także liczne zdjęcia i skany okładek prasowych.

Sam tekst nie jest pisany wybitnym językiem, a autor nie szczędzi w książce własnych opinii, co wpływa na jej odbiór (przykładowo: kibica Wisły, który dźgnął nożem fana Parmy, Tomczyk nazywa „debilem"). Całość uzupełniona jest danymi na temat poszczególnych meczów „Białej Gwiazdy" w rozgrywkach europejskich. Ciekawą częścią pozycji jest rozdział poświęcony pamiątkom ze spotkań Wisły w pucharach. O proporcach, biletach, programach i odznakach napisał Daniel Bednarek i jego tekst na pewno przypadnie do gustu wszystkim kolekcjonerom. Książkę zamyka krótkie zestawienie ukazujące podstawowe informacje o klubach, z którymi przyszło piłkarzom z Krakowa rywalizować w europejskich rozgrywkach. Kilka stron wcześniej kibice mogą z kolei zapoznać się z biogramami wszystkich zawodników, którzy grali w Europie w barwach „Białej Gwiazdy".

„Wisła w europejskich pucharach" miała być pierwszą częścią serii „Era pucharów" Jarosława Tomczyka. Miała, gdyż nakładem Golsportu ukazała się jeszcze jedna książka tego cyklu. Autor zdecydował się napisać o występach Śląska Wrocław w europejskich pucharach (pozycja ukazała się w 2001 r.), choć w premierowym tomie zapowiadał pozycję poświęconą Ruchowi Chorzów. Po wydaniu drugiej publikacji seria jednak upadła i do dziś nie pojawiły się jej kolejne części, mimo planów wydania aż szesnastu tego typu książek.

 

Komentarze

Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.

Brak komentarzy.