WKS Grodno to jeden z najlepszych polskich zespołów, który mieścił się na terenie dzisiejszej Białorusi.
W 1930 roku klub zdominował Białostocki Okręg Piłkarski. Jedną z tajemnic dobrej gry był fakt, że do zespołu należeli znani zawodnicy, którzy w Grodnie musieli odbyć służbę wojskową, tak z Warszawianki trafił chociażby Jerzy Hasselbusch, który po wojnie byłznanym sędzią piłkarskim.
Trzonem zespołu WKS Grodno byli jednak piłkarze należący do klubu. Wśród nich wyróżniał się napastnik Eugeniusz Adamczyk, który w 1938 roku strzelił 30 z 57 bramek. Klub starał się też zwracać uwagę na młodsze pokolenie.
W 1931 roku WKS Grodno, zdobywając 25. punktów po raz pierwszy zajął pierwsze miejsce w okręgu białostockim. W kolejnym roku pokonał swojego głównego rywala, Jagiellonię Białystok 6:2. W roku 1938 Grodno wygrało 11 meczy, jeden zakończył się remisem. W sezonie 1938/39 WKS pokonał Makabi Łomża 13:1.
Nie przez przypadek pierwszy stadion został wybudowany w Grodnie w 1924 roku przez żołnierzy z 76. Pułku Piechoty (obecnie obiekt uniwersytecki, gdzie trenuje FC Niemen Grodno).
Należy zauważyć, że w dniu meczu, zwykle w sobotę po południu lub wieczorem, w w Grodnie było prawdziwe święto. Bogate ogłoszenia w gazetach i na billboardach w całym mieście informowały o tym, że gra lokalny zespół. Całe rodziny przychodziły na mecz. Według niektórych doniesień na spotkaniachbyło co najmniej 10000 widzów. O takiej frekwencji wiele polskich i białoruskich klubów dziś może jedynie tylko pomarzyć.
Klub nie przetrwał więcej niż 15. lat, spowodowane to było wybuchem II wojny światowej. 76 Pułk Piechoty udał się na zachód, aby tam walczyć z Niemcami zginęło wielu żołnierzy, którzy reprezentowali klub piłkarski.
Ruslan Kulevich - dziennikarz białoruskiego portalu Tvoj Styl
Artykuł udostępniony dzięki uprzejmości portalu Tvoj Styl
Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.
Brak komentarzy.
Nazwa organizacji reprezentującej kraj: Polski Związek Piłki Nożnej
Data powstania organizacji: 20 grudnia 1919
Członkostwo w strukturach międzynarodowych: UEFA (2 marca 1955), FIFA (20 kwietnia 1923)
Najważniejsze daty w historii polskiej piłki nożnej
7 lutego 1867 – powstaje Towarzystwo Gimnastyczne "Sokół" Lwów, w którym rozwija się między innymi piłka nożna, założyciele Łukasz Goldenthal oraz Kazimierz Żukotyński
1888 – Henryk Jordan zakłada w Krakowie Park Zabaw i Gier gdzie można było zapoznać się z piłką nożną
1889 – Henryk Jordan przywozi z Niemiec do Krakowa futbolówkę
1890 – szkolne drużyny rozgrywają turnieje na krakowskich Błoniach