Wokół sportu starożytnych Egipcjan

2013-07-26, 08:43   A A A   drukuj   Katarzyna Popek

Wiele dzisiejszych dyscyplin sportowych było praktykowanych już przez starożytnych Egipcjan. Inskrypcje na zabytkach wskazują, że trenowali zapasy, podnoszenie ciężarów, skok w dal, pływanie, wioślarstwo, strzelectwo, wędkarstwo, lekkoatletykę, czy wszelkiego rodzaju gry w piłkę.

Natomiast rysunki na budynkach faraonów przedstawiają ustanowione kilka tysięcy lat temu zasady gier, do których zalicza się: neutralny sędzia czy stroje zawodników. Zarówno przegrana, jak i wygrana drużyna miała owacje ze strony widzów, ta pierwsza w imię sportowego ducha, druga zaś dla okazania wyższości.

Hokej
Starożytni Egipcjanie grali w grę przypominającą dzisiejszego hokeja. Rysunki na grobach w Beni Hassan przedstawiają zawodników trzymających długie kije wykonane z gałęzi palmowych, z wygiętym końcem, podobnych do dzisiejszego kija hokejowego. Piłka zaś była wykonana z włókien sprężystego papirusu, pokrytego dwoma kawałami skóry w kształcie półkola. Piłka była zazwyczaj w dwóch lub więcej kolorach.

Piłka ręczna
Rysunki dotyczące tego sportu znajdują się na grobach w Sakkarze. Piłka wykonana była ze skóry, wypełniona włóknami roślinnymi lub sianem, czasem też wykonana była z papirusu roślin, gdyż to zapewniało lekkość i większą wytrzymałość.

Łucznictwo
Łucznictwo było znanym sportem w starożytnym Egipcie i często zapisywanym na płytach starożytnych świątyń. Płyty te pokazują umiejętności królewskich i książęcych rodzin w precyzyjnym kadrowaniu celu, a także ich wytrzymałość w naciąganiu łuku. Zawody tej dyscypliny sportowej były powszechne. W XXI wieku p.n.e. król Amenhotep II chwalił się, że przebił środek grubego kawałka mosiądzu czterema strzałami.

Rzut oszczepem
Oszczepy różniły się długością w zależności od rodzaju ofiary. Były wyrzucone lekko w górę aby szybko się obracały i wróciły z powrotem, by móc je ponownie użyć. Kij zaś miał zakręcony koniec.

Wędkarstwo
Wędkarstwo było jednym ze sportów uprawianych przez królów, książęta i zwykłych obywateli. Istnieje wiele rysunków przedstawiające sceny połów, znajdujące się na grobach w Sakkarze. W Muzeum Egipskim w Kairze można zaś obejrzeć wiele rodzajów wędek i haków o różnych kształtach, które przedstawiają zaczątek tego sportu w starożytnym Egipcie.

Podnoszenie ciężarów
Podnoszenie ciężarów to jeden ze sportów dość popularnych wśród starożytnych Egipcjan. Jednym ze sposobów podnoszenia ciężarów była próba udźwignięcia ciężkiego worku z piaskiem w jednej ręce i utrzymanie go w wyprostowanej pozycji. Zawodnik musiał pozostać tak przez krótki okres czasu.

Skok wzwyż
Dwaj gracze siedzieli naprzeciwko siebie z wyciągniętymi stopami i położonymi na sobie stopami. Jeśli trzeciemu zawodnikowi udało się przeskoczyć tę barierę, dwaj siedzący gracze wyciągali przed siebie ręce, aby podnieść barierę, którą zawodnik musiał przeskoczyć bez dotykania. Gra jest nadal praktykowana w egipskich wsiach i nazywana jest „goose steps".

Bieganie
Maratony były niezwykle ważne w starożytnym Egipcie, w szczególności podczas obchodów przejęcia władzy przez nowych królów. Jednym z rytuałów tej uroczystości było zorganizowanie maratonu wokół świątyni w celu pokazania swojej sprawności fizycznej i umiejętności intelektualnej.

Powrót | źródło: sis.gov.eg
 

Komentarze

Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.

Brak komentarzy.