Wydarzyło się: 94 urodziny "Przeglądu Sportowego"

2015-05-25, 09:11   A A A   drukuj   Michał Hasik

fot. BUW
W zeszłym tygodniu, 21 maja, 94. rocznicę powstania obchodził „Przegląd Sportowy” – najstarszy polski dziennik sportowy. Pierwszy numer liczył dwanaście stron i został wydany w nakładzie pięciu tysięcy egzemplarzy.

Pierwsze wydanie „Przeglądu Sportowego” ukazało się w Krakowie, a na jego winiecie pojawiła się informacje, że jest on organem krakowskiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej. Kilka miesięcy później stał się także oficjalnym pismem Polskiego Związku Piłki Nożnej oraz trzech kolejnych związków okręgowych: warszawskiego, łódzkiego i lwowskiego.

Inicjatorami i założycielami „PS” była grupa krakowskich działaczy sportowych -  Ignacy Rosenstock, który został pierwszym redaktorem naczelnym pisma, J. Billig, Aleksander Dembiński, Józef Szkolnikowski, Leon Gleissner i Tadeusz Synowiec. Redakcja postawiła sobie za cel krzewienie kultury fizycznej, a także pouczanie bezkrytycznych zazwyczaj zwolenników sportu oraz zwalczanie zakorzenionych błędów w rodzimym sporcie. Od początku 1922 roku „Przegląd Sportowy” ukazywał się w piątek jako tygodnik, a później także w inne dni tygodnia. Od 1929 roku wydawano dwa numery tygodniowo.

Od początku swojego istnienia dziennikarze tej gazety byli współinicjatorami wielu ważnych dla polskiego sportu wydarzeń – m.in. utworzenia krajowej ligi piłkarskiej oraz Wyścigu Pokoju. Od 1926 roku redakcja regularnie organizuje plebiscyt na najlepszego polskiego sportowca roku.

„Przegląd Sportowy” jest nie tylko najstarszą gazetą codzienną wydawaną w Polsce, ale również jedną z najstarszych gazet o tematyce sportowej na świecie.
 

Komentarze

Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.

Brak komentarzy.