Wydarzyło się: odbyła się I edycja Biegu Gwarków

2015-03-02, 09:16   A A A   drukuj   Michał Hasik

fot. Wikimedia Commons/Radwa
26 lutego 1978 roku, czyli dokładnie 37 lat temu, dzięki wsparciu resortu górnictwa, odbyła się I edycja Biegu Gwarków. Obecnie jest to drugi co do wielkości bieg narciarski w Polsce.

Inspiracją do organizacji tego biegu narciarskiego były dotychczasowe zmagania górników wałbrzyskich z górnikami górnośląskimi w ramach cyklu Zimowych Spartakiad Ministerstwa Górnictwa i Energetyki pod nazwą Narciarski Puchar Górniczy w slalomie gigancie oraz biegach narciarskich.

Wyścig zorganizowano na malowniczych, aczkolwiek bardzo trudnych trasach wokół popularnego schroniska Andrzejówka w Rybnicy Leśnej w pobliżu Wałbrzycha. Wzięło w nim udział 3048 uczestników. Bieg główny rozegrano na dystansie 25 km, pozostałe dystanse to 10, 5, 4 i 1 km. W biegu głównym triumfował Jan Dragan z Wisły-Istebnej, a drugi był Edward Dudek, zawodnik wałbrzyskiego Górnika, uczestnik wszystkich dotychczasowych edycji, a także delegat techniczny Polskiego Związku Narciarskiego. Najstarszym uczestnikiem był wówczas 65-letni Stanisław Brzezina z Bystrzycy Kłodzkiej.

Na kolejne edycje biegu przyjeżdżały reprezentacje kopalń z całego kraju wraz z reprezentacjami szkół górniczych. Nic dziwnego, że w krótkim czasie Bieg Gwarków stał się masową imprezą narciarską, m.in. dzięki wsparciu finansowemu i organizacyjnemu Ministerstwa Górnictwa. Jego popularność była w tamtych czasach tak duża, że odbył się nawet w czasie stanu wojennego. Poprzedzały go trwające cały tydzień imprezy rekreacyjno-sportowe pod nazwą „Wałbrzyska Zima ze Sportem”.

Największa liczba uczestników wzięła udział w Biegu Gwarków w 1986 roku, kiedy to na starcie stanęło aż 4345 zawodników i zawodniczek. Do końca lat 80-tych odbywający się w pobliżu Wałbrzycha bieg był bezsprzecznie największą impreza narciarską w kraju. Później jego frekwencja systematycznie spadała, a zawody zostały zdominowane przez rozgrywany rokrocznie w Jakuszycach Bieg Piastów, nazywany polską wersją słynnego Biegu Wazów.

W ostatnich latach podejmowane są próby przywrócenia dawnej świetności imprezy. W 2011 roku bieg został włączony do elitarnego cyklu zawodów Salomon Nordic Sunday. Rok później zawody odnotowały największą liczbą startujących w erze post-górniczej – 686.  W ostatni weekend odbyła się jubileuszowa, XXXV edycja biegu, przełożona z zeszłego roku z powodu braku śniegu i wysokiej temperatury powietrza.
Powrót | źródło: Wikipedia.pl/bieggwarkow.pl/własne
 

Komentarze

Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.

Brak komentarzy.