Wydarzyło się: otwarto lodowisko w Nowym Targu

2015-12-07, 12:01   A A A   drukuj   Michał Hasik
Dokładnie 63 lata temu, w Mikołajki, uruchomione zostało lodowisko w Nowym Targu. Uroczyste otwarcie obiektu upamiętnił meczu hokeja pomiędzy Podhalem, a Gwardią Kraków.

Spotkanie zakończyło się wygraną gospodarzy 6:2. Lodowisko nie było kryte, dlatego w kolejnych latach często o wynikach rozgrywanych tam meczów decydowała pogoda. Zdarzało się, że tafla była zasypana śniegiem, który usuwano z pomocą kibiców, niekiedy siarczyste mrozy uniemożliwiały przeprowadzenie zawodów. W pierwszym kwartale 1961 roku rozpoczęto prace nad stworzeniem sztucznego obiektu – założono instalację do mrożenia lodu oraz maszynownię. 18 i 19 listopada tego samego roku nastąpiło uroczyste otwarcie sztucznego lodowiska, a właściciele obiektu mogli wreszcie odetchnąć z ulgą – przestali być zdani na łaskę pogody. Rozegrano dwa pokazowe mecze, w których popularne „Szarotki” okazały się lepsze od Pomorzanina (6:1 i 8:2).

W latach 1967-75 trwały intensywne prace nad rozbudową ośrodka sportowego, w efekcie czego została zadaszona tafla lodowa i trybuny. Obiekt miał być częściowo dotowany przez państwo, ale postawiono jeden warunek – musiano zmienić system chłodzenia tafli lodu, gdyż ówcześnie stosowany (tzw. amoniakalny przyp. autor) nie mógł funkcjonować pod dachem. Kolejne inwestycje w hali związane były z rozgrywaniem w Nowym Targu meczów hokejowych Zimowej Uniwersjady – w roku 1993 i 2001.

Ostatnia duża międzynarodowa impreza odbyła się na lodowisku w Nowym Targu w 2004 roku. W Miejskiej Hali Lodowej rywalizowano  w Przedkwalifikacyjnym Turnieju do Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Turynie w 2006 roku. Obiekt okazał się szczęśliwy dla biało-czerwonych, którzy zajęli pierwsze miejsce.

Dziś hala jest często wykorzystywana w celach pozasportowych (m.in. odbywają się w niej rokrocznie targi budownictwa). Obiekt może pomieścić 3500 kibiców, co czyni go jednym z największych tego typu w kraju.
Powrót | Źródło: Hokej-nowytarg.pl/materiały własne
 

Komentarze

Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.

Brak komentarzy.