Wydarzyło się: pierwszy mecz na stadionie Cracovii

2016-04-04, 10:46   A A A   drukuj   Michał Hasik

fot. Wikimedia Commons
31 marca 1912 roku rozegrano inauguracyjny mecz na stadionie piłkarskim Cracovii. Gospodarze zremisowali z lwowską Pogonią 2:2.

Stadion powstał w szóstą rocznicę działalności klubu według projektu architekta Franciszka Mączyńskiego.  Zbudowana go na „łąkach zwierzynieckich”  - terenie pomiędzy dzisiejszymi ulicami: 3 Maja, al. Krasińskiego, Stachowicza oraz Kraszewskiego. Grunty przejęto od sióstr Norbertanek w wieczystą dzierżawą. Uruchomienie obiektu nie byłoby możliwe bez społecznej ofiarności – w ten sposób zebrano aż 8200 koron. Poza stadionem głównym,  powstało też boisko treningowe oraz drewniana trybuna na 300 miejsc siedzących, zlokalizowana przy ulicy Focha. Murawa otoczona była żwirową bieżnią, na której mogli występować lekkoatleci.  

Działalność obiektu została zainaugurowana meczem towarzyskim z drużyną Pogoni Lwów. Spotkanie oglądał komplet widzów – z miejsc siedzących oraz stojących, które były dostępne na okalającym murawę boiska nasypie. Oba zespoły stworzyły ciekawe widowisko, gra toczono była w szybkim tempie, nie brakowało sytuacji podbramkowych. Ostatecznie pojedynek zakończył się sprawiedliwym remisem 2:2.

W późniejszych latach stadion Cracovii dotknęło wiele klęsk żywiołowych oraz nieszczęść. W latach 1914-15 zniszczono go podczas oblężenia Rosjan, w 1925 roku został zalany przez powódź. Dziesięć lat później przechodzący przez Kraków huragan zburzył dachy trybun, które szybko odbudowano. W 1939 roku został uszkodzony podczas niemieckich nalotów przez bombę lotniczą, zaś w 1963 roku doszczętnie spłonął, podpalony przez nieznanych sprawców. Pisaliśmy o tym zdarzeniu na łamach portalu SportowaHistoria.PL: Pożar na stadionie Cracovii!
 

Komentarze

Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.

Brak komentarzy.