Wydarzyło się: 90 lat temu powstał Polski Związek Hokeja na Lodzie

2015-02-23, 09:35   A A A   drukuj   Michał Hasik

fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe
22 lutego 1925 roku, czyli dokładnie 90 lat temu, z inicjatywy trzech klubów hokejowych oraz Warszawskiego Towarzystwa Łyżwiarskiego powołano do życia Polski Związek Hokeja na Lodzie.

Obecnie organizacja odpowiada za losy ponad 2 tysiąca zawodników i zawodniczek, gdzie dla porównania w Czechach sport ten uprawia prawie 100 tysięcy osób.
Utworzenie Polskiego Związku Hokeja na Lodzie było naturalną konsekwencją rozwoju tej dyscypliny sportu na ziemiach polskich, której początki sięgają pierwszych lat XX wieku. Pierwsza wzmianka o grze w hokeja pochodzi ze styczniowego wydania dziennika „Słowo Polskie”, w którym pisano o grze w bandy (rozgrywanej na Stawach Panieńskich w Lwowie), gdzie zamiast krążka używano piłki. Pierwszy mecz hokeja w tzw. kanadyjskiej wersji, czyli z wykorzystaniem krążka, odbył się na początku 1912 roku w Krakowie pomiędzy Amatorskim Klubem Sportowym Kraków, a drużyną Cracovii.

Szerzej hokej na lodzie zaczęto uprawiać po zakończeniu I wojny światowej i odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Pierwsze drużyny młodzieżowe powstawały w Warszawie, Lwowie i Łodzi. W stolicy na przełomie 1921 i 1922 roku utworzono dwie sekcje hokejowe: Polonia i AZS. W pierwszym oficjalnym meczu między tymi drużynami padł wynik 3:0 dla akademików. To właśnie z inicjatywy tych dwóch klubów oraz sekcji hokejowej Warszawianki i Warszawskiego Towarzystwa Łyżwiarskim zawiązano na początku 1923 roku Komitet Organizacyjny Polskiego Związku Hokeja na Lodzie, natomiast związek zaczął formalnie działać od 22 lutego 1925 roku. Pierwszym prezesem PZHL został inżynier Wacław Znajdowski, natomiast funkcję wiceprezesa objął kapitan Henryk Juliusz Krukowicz Przedrzymirski.

11 stycznia 1926 roku PZHL został przyjęty w poczet członków Międzynarodowej Federacji Hokeja na Lodzie (wówczas LIHG, następnie IIHF), co umożliwiło reprezentacji Polski udział w Mistrzostwach Europy w szwajcarskim Davos, w których zajęła 6 miejsce. Przed turniejem Polacy rozegrali towarzyski mecz z Austrią ulegając wysoko 1:13. Był to pierwszy oficjalny hokejowy mecz międzypaństwowy polskiej drużyny narodowej.

Dziś związek odpowiada za losy ponad 2000 zawodników i zawodniczek, z czego niecałe 800 stanowią seniorzy i seniorki. Jeszcze słabiej wygląda kwestia infrastruktury hokejowej. Na terenie kraju działa jedynie 21 krytych hal lodowych oraz 7 otwartych obiektów. Dla porównania, nasi południowi sąsiedzi Czesi, których populacja liczy 4 razy mniej obywateli, mają ich odpowiednio 157 i 23. Brak wizji rozwoju tej dyscypliny przekłada się na niski poziom sportowy naszej kadry. W zeszłym roku nasza męska drużyna zwyciężyła w Grupie B Mistrzostw Świata Dywizji I, tym samym awansowała do Grupy A, stanowiącej zaledwie przedsionek elity hokejowej składającej się z 16 drużyn.

Zdjęcie dzięki uprzejmości Narodowego Archiwum Cyfrowego.
 

Komentarze

Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.

Brak komentarzy.