Wydarzyło się: Kubica na podium w Grand Prix Monaco

2015-06-01, 09:24   A A A   drukuj   Michał Hasik

25 maja 2008 roku Robert Kubica zajął drugie miejsce w Grand Prix Monaco. W ulicznym wyścigu przegrał tylko z Brytyjczykiem Lewisem Hamiltonem.

Kubica startował w wyścigu z piątego miejsca, ale jeszcze przed oficjalnym startem przesunął się o jedną pozycję do przodu. Podczas okrążenia rozgrzewkowego bolid czwartego w kwalifikacjach Heikki Kovalainena odmówił posłuszeństwa. Na 15 okrążeniu najgroźniejsi rywale Kubicy zjechali do boksów. Polak przez kilka minut przewodził stawce kierowców. Po tankowaniu powrócił na tor na czwartej pozycji. Kilka okrążeń później Kubica wyprzedził Kimiego Raikkonena, który popełnił błąd i urwał przedni spojler.

O końcowym wyniku zdecydowało drugie tankowanie. Pobyt Kubicy w pit-stopie trwał krócej niż jadącego przed nim Brazylijczyka Felipe Massy, dzięki czemu Polak awansował o jedno miejsce. Do końca wyścigu kolejność w czołówce nie zmieniła się. Jako pierwszy linię mety przekroczył Hamilton, który wyprzedził Kubicę i Massę.

Rok 2008 był najlepszym dla Roberta Kubicy w historii jego startów w wyścigach Formuły 1. W całym sezonie Polak uzbierał jedno zwycięstwo (w Grand Prix Kanady, po którym został liderem całego cyklu) oraz aż siedem miejsc na podium. W klasyfikacji generalnej zajął czwarte miejsce. Zdobył tyle samo punktów co trzeci w klasyfikacji Kimi Raikkonen. O wyższej lokacie Fina w klasyfikacji końcowej przesądziło więcej wygranych wyścigów w sezonie. Zgodnie z regulaminem FIA (Międzynarodowa Federacja Samochodowa) przy równej liczbie punktów bierze się pod uwagę liczbę zwycięstw w sezonie, a w dalszej kolejności liczbę miejsc na podium.