Wydarzyło się: Marian Woronin z rekordem Europy w biegu na 100 metrów

2015-06-15, 10:01   A A A   drukuj   Michał Hasik

fot. Wikimedia Commons/Sławek
9 czerwca 1984 roku polski sprinter Marian Woronin podczas Memoriału Janusza Kusocińskiego w Warszawie ustanowił rekord Europy w biegu na 100 metrów. Uzyskany przez niego wynik 10.00 sekund został poprawiony dopiero po czterech latach przez czarnoskórego Brytyjczyka Linforda Christie.

Początkowo sędziowie ogłosili, że urodzony w Grodzisku Mazowieckim lekkoatleta przebiegł „setkę” w czasie 9.99 sekund. Woronin poprawił dotychczasowy rekord Starego Kontynentu należący do Włocha Pietro Mennei o dwie setne sekundy. Został również pierwszym Europejczykiem, który przebiegł ten dystans poniżej 10 sekund.  Dzień później komisja sędziowska zweryfikowała uzyskany rezultat do 10.00 sekund. Zmianę czasu tłumaczono tym, że pomiar z dokładnością do jednej setnej sekundy dał wynik 9.992 sekund. Zgodnie z obowiązującymi wówczas zasadami sędziowie musieli go zaokrąglić do pełnych dziesięciu sekund.

Osiągnięty przez Woronina wynik plasował go na siódmym miejscu na liście wszechczasów biegu na sto metrów. Do rekordu świata Amerykanina Calvina Smitha Polakowi zabrakło tylko 0,05 sekundy. Warto przypomnieć, że do 1983 roku barierę 10 sekund podczas pomiaru ręcznego uzyskało zaledwie dwóch sprinterów – Amerykanin Jim Hines (9.95) oraz Kubańczyk Sylvio Leonardo (9.98). Oba rezultaty uzyskano w Meksyku na dużych wysokościach, przy bardzo rozrzedzonym powietrzu.

Za zwycięstwo w biegu na 100 metrów podczas Memoriału Janusza Kusocińskiego w Warszawie Marian Woronin nie otrzymał gratyfikacji finansowej. Jedyną nagrodą za wygraną była kryształowa waza. Jego rekord Europy przetrwał cztery lata. Poprawił go dopiero w 1988 roku Brytyjczyk Linforde Christie. Z kolei pierwszym białym Europejczykiem, który uzyskał lepszy wynik od Woronina był Francuz Christophe Lemaitre. W 2010 roku urwał z czasu Polaka 0,02 sekundy.
 

Komentarze

Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.

Brak komentarzy.