Wydarzyło się: oddano do użytku Stadion Dziesięciolecia

2015-07-27, 11:09   A A A   drukuj   Michał Hasik

fot. Wikimedia Commons/Piotr VaGla Waglowski
22 lipca 1955 roku nastąpiło uroczyste otwarcie Stadionu Dziesięciolecia w Warszawie, podczas którego rozegrano mecz towarzyski pomiędzy reprezentacjami stolicy i Katowic (ówczesny Stalingrad). Spotkanie zakończyło się zwycięstwem gości 2:1.

Budowa obiektu, którego pełna nazwa brzmiała Stadion Dziesięciolecia Manifestu Lipcowego, trwała zaledwie jedenaście miesięcy. Do usypania korony wykorzystano gruzy z ruin Warszawy. Przy budowie stadionu społecznie pracowało wielu sportowców, między innymi legendarni kolarze Stanisław Królak (pierwszy polski zwycięzca Wyścigu Pokoju) oraz Marian Więckowski. Obiekt był gotowy i oficjalnie oddany do użytku w dniu 22 lipca 1955 roku, a więc w 11. Rocznicę Manifestu Lipcowego.

Stadion posiadał pełnowymiarowe boisko do piłki nożnej z otaczającą je 8-torową bieżnią lekkoatletyczną o przepisowej długości 400 metrów. Trybuny odkryte ze stałymi ławami drewnianymi zgodnie z projektem mieściły 71 008 osób. W okolicach stadionu znajdował się parking na 900 pojazdów, boisko treningowe, niewielka hala treningowa, park wypoczynkowy, a także nieistniejący dziś budynek dla reporterów. Z płyty boiska do  szatni zawodników szło się ok. 9–10 minut, przez co przerwa w grze między połowami meczu musiała trwać w sumie pół godziny (według obowiązujących przepisów zawodnicy musieli mieć 10 minut przeznaczone na odpoczynek).

Największymi wydarzeniami sportowymi rozgrywanymi na stadionie w czasach PRL-u były jednak nie mecze piłkarskie, a Wyścig Pokoju oraz lekkoatletyczne zawody. Mecz lekkoatletyczny pomiędzy reprezentacjami Polski i Stanów Zjednoczonych w 1958 roku oglądało na trybunach ponad 100 tysięcy widzów. Nieprawdopodobne tłumy zjawiły się również na stadionie w 1959 roku podczas meczu lekkoatletycznego Polska – Związek Radziecki, wygranego przez nas zespół w stosunku 108 do 104.

Dziesięć lat później, 7 czerwca 1969 r., na zakończenie Warszawskiej Olimpiady Sportowej  na murawie stadionu na honorowym podium stanęli m.in. lekkoatletka Elżbieta Krzesińska szablista Jan Pawłowski, sztangista Waldemar Baszanowski i bokser Zbigniew Pietrzykowski. Pawłowski, mistrz olimpijski w Meksyku w 1968 r., zaledwie kilka miesięcy później zostanie aresztowany i skazany za szpiegostwo na rzecz USA na wieloletnie więzienie.

Czternaście lat później, w 1983 roku, w trakcie drugiej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski na koronie stadionu stanął ołtarz, a kilkusettysięczny tłum wypełnił nie tylko trybuny, ale też całe błonie aż po Dworzec Stadion. W tym samym roku nasza reprezentacja narodowa w piłce nożnej rozegrała swój ostatni mecz na Stadionie Dziesięciolecia – w ramach eliminacji do Mistrzostw Europy przeciwko Finlandii. Spotkanie zakończyło się wynikiem 1:1, dzięki golom Włodzimierza Smolarka oraz Pawła Janasa (samobójczy).
W 1989 roku stadion został wydzierżawiony prywatnej firmie w celach handlowych, która na jego koronie założyła „Jarmark Europa” – jedno z największych targowisk w Europie. Jarmark działał do końca września 2007 roku. Rok później, 6 września 2008 roku, na Stadionie Dziesięciolecia odbyły się zawody z serii Red Bull X-Fighters. Po ich zakończeniu minister sportu i turystyki Mirosław Drzewiecki oficjalne zamknął obiekt.

Dziś na miejscu Stadionu Dziesięciolecia stoi Stadion Narodowy, będący główną areną zmagań polskiej reprezentacji w piłce nożnej.
 

Komentarze

Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.

Brak komentarzy.