Wydarzyło się: organizują się "laskarze"

2015-11-02, 11:19   A A A   drukuj   Michał Hasik

fot. Wikimedia Commons/Arvedui89
31 października 1926 roku spotykali się przedstawiciele kilku polskich klubów i powołali do życia Polski Związek Hokeja na Trawie. Historia uprawiania tej dyscypliny na ziemiach polskich zaczyna się jednak znacznie wcześniej.

Pierwsze wzmianki sięgają początków XX wieku. W lipcu 1907 roku na Boisku Sokolim we Lwowie odbył się mecz hokejowy pomiędzy I Lwowskim Klubem Piłki Nożnej oraz LKS Pogoń. Nie doszłoby do tego spotkania, gdyby nie osoba Karla Vopalecky’ego - instruktora sportowego „Slavii” Praga, który zaszczepił w Polakach miłość do hokeja na trawie oraz był ich pierwszym nauczycielem. Jednak nie tylko przez Czechy trafiła do nas ta dyscyplina. „Bakcyla” łapali również polscy nauczyciele odbywający praktyki w Anglii. Maria Germanówna i Jadwiga Mayówna przesyłały z Anglii do Polski informacje i artykuły o wychowaniu fizycznym w angielskich szkołach, a po powrocie do kraju wraz ze swymi kolegami i skautami tworzyły drużyny hokejowe we Lwowie, Krakowie i Przemyślu.

Rozwój tej dyscypliny zawdzięczamy też Niemcom. Prasa donosiła, że już w 1920 roku młodzi Polacy z przygranicznego Śląska rozgrywają mecze ze swoimi niemieckim kolegami. Roman Ziaja, Robert Koś, Stanisław Kot wraz z innymi pasjonatami hokeja na trawie tworzą w Siemianowicach pierwsze drużyny. Mecze rozgrywają na podmiejskich łęgach - późniejszym parku Pszczelnik. I wreszcie Poznań, uważany za krajową stolicę letniej odmiany hokeja. To właśnie do tego miasta Alfons Drzewiecki przywiózł z Kilonii sprzęt, wiedzę i pasję do hokeja na trawie. Zaraził nią członków Klubu Łyżwiarskiego Poznań.

„Laskarze” rywalizowali w wielu zakątkach kraju, co wymagało podjęcia uporządkowanych działań. W  spotkaniu założycielskim uczestniczyli przedstawiciele kilku klubów -  Warszawskie Towarzystwo Łyżwiarskie, Klub Łyżwiarski Poznań, Klub Sportowy „Vita” Poznań, KS „Lubawa" z Lubawy, Klub Hokeistów Siemianowice Śląskie, KS „Cresovia" Grodno, Gimnazjalny Klub Sportowy „Grom” Chojnice i Koło Sportowe „Venecja” Ostrów Wlkp. Powołano do życia Polski Związek Hokeja na Trawie. Rok później odbyły się pierwsze mistrzostwa Polski. Do wyłonienia zwycięzcy potrzebny był dodatkowy mecz, w którym Klub Hokeistów Siemianowice Śląskie pokonał Klub Łyżwiarski Poznań. W 1928 roku  PZHT został przyjęty w poczet członków Międzynarodowej Federacji Hokeja na Trawie. W czerwcu 1929 roku odbył się pierwszy międzypaństwowy mecz reprezentacji - przeciwko Czechosłowacji, zaś kilka miesięcy zagraliśmy z Węgrami.

Obecnie hokej na trawie uprawia ponad 2000 zawodników w kilkudziesięciu ośrodkach zlokalizowanych w całej Polsce.
Powrót | źródło: pzht.pl/materiały własne
 

Komentarze

Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.

Brak komentarzy.