Wydarzyło się: Orzeł z Wisły triumfuje w Innsbrucku

2015-01-04, 10:10   A A A   drukuj   Michał Hasik

fot. Wikimedia Commons/Alexander Nilssen
4 stycznia 2001 roku, czyli dokładnie 14 lat temu, Adam Małysz wygrał rozgrywany w Innsbrucku trzeci konkurs Turnieju Czterech Skoczni. Jego przewaga nad drugim zawodnikiem, Finem Janem Ahonenem, wyniosła aż 44,9 punktów. Kilka dni później zwyciężył w Bischofshofen, zapewniając sobie końcowy triumf w całych zawodach – jedyny jak dotąd odniesiony przez polskiego skoczka.

Popularny „Orzeł z Wisły” rozpoczął rywalizację od zajęcia czwartego miejsca na skoczni w Oberstdorfie. W pierwszym noworocznym konkursie w Garmisch-Partenkirchen uplasował się na najniższym stopniu podium, przegrywając z Japończykiem Noriakim Kasai oraz Rosjaninem Dmitrijem Wasiljewem. W drugim skoku ustanowił rekord skoczni (129,5 m), który nie został pobity aż do jej zburzenia i wybudowania nowej w 2007 roku. Co ciekawe, Małysz w obu konkursach uzyskiwał zdecydowanie najdłuższe odległości, jednak ze względów bezpieczeństwa wymagały one od naszego skoczka lądowania na dwie nogi, za co otrzymywał niższe noty od sędziów. W kolejnych dwóch konkursach Polak był już bezkonkurencyjny, a jego przewaga nad drugim Finem Ahonenem wyniosła prawie 77 punktów! W całym turnieju Małysz zwyciężył z przewagą ponad 100 punktów nad kolejnym zawodnikiem, co jest osiągnięciem niepobitym do dzisiaj. Jako pierwszy w historii zawodnik zebrał ponad 1000 punktów. Jego wynik rok później poprawił Niemiec Sven Hannawald. Warto również przypomnieć, że Małysz jako pierwszy skoczek w historii wygrał kwalifikacje do wszystkich czterech konkursów Turnieju Czterech Skoczni.

Zwycięstwo w TSC w sezonie 2000/2001 zapoczątkowało pasmo sukcesów naszego mistrza. Multimedalista olimpijski oraz najbardziej utytułowany skoczek w historii mistrzostw świata przez kolejną dekadę dostarczał nam niezapomnianych emocji i wrażeń. Aż 92 razy stawał na podium zawodów z cyklu Pucharu Świata, z czego 39 razy na najwyższym stopniu. Jednak nigdy już nie powtórzył zwycięstwa w klasyfikacji generalnej Turnieju Czterech Skoczni. Najbliżej osiągnięcia tego celu był w sezonie 2002/2003, kiedy zajął trzecie miejsce. Przegrał wówczas z Jane Ahonenem oraz Svenem Hannawaldem.
 

Komentarze

Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.

Brak komentarzy.