Wydarzyło się: pierwsza gazeta sportowa na terenie kraju

2016-06-27, 17:20   A A A   drukuj   Michał Hasik

fot. Wikimedia Commons
24 czerwca 1900 roku ukazało się we Lwowie premierowe wydanie Gazety Sportowej – pierwszego polskiego ilustrowanego pisma o tematyce sportowej. 

Nie byłoby Gazety Sportowej bez zawziętości i uporu dwóch dziennikarzy lwowskiego „Słowa Polskiego”. Kazimierz Hemerling i Zygmunt Kłośnik-Januszowski, uważani dziś za ojców polskiego dziennikarstwa sportowego, od dawna nosili się z zamiarem wydania ilustrowanego pisma poświęconego wyłącznie tematyce kultury fizycznej. Obaj byli zwolennikami propagowania nowych dyscyplin sportowych, które z trudem torowały sobie drogę na terenach podzielonej Polski. Szczególnie dużo uwagi poświęcali grze w piłkę nożną, która za sprawą Edmunda Cenara, który kilka lat wcześniej przywiózł z Anglii do Lwowa futbolówkę, zyskiwała coraz większe rzesze fanów.

W premierowym wydaniu strona tytułowa tygodnika zawierała następujące tematy: sport konny, samochody, szermierka, atletyka, łowiectwo, wioślarstwo, lawntennis [tenis na trawie], piłka nożna, krykiet, łyżwiarstwo, strzelanie, rybactwo, fotografia amatorska. Kilka miesięcy później, dokładnie 15 października, opublikowano na jego łamach pierwsze w Polsce sprawozdanie z zawodów piłkarskich - Do współudziału w gymkhanie, urządzonej przez Komitet Sportowy Lwowskiego Klubu Cyklistów i Towarzystwa Kolarzy (...), zaproszono wcale dobrze znaną partyę gimnazyalistów z IV Gimnazjum. Godność sędziego rozjemczego spełniał p. dr Eugeniusz Piasecki, sędziami granicznymi byli pp. Feigl i Hemerling. W ciągu 20 minut dały obie drużyny po jednej bramce; partya zakończyła się wtedy 1:1. Młodzież IV gimnazjum gra bardzo inteligentnie, zna reguły gry, orientuje się bardzo dobrze i jeżeli tylko będzie grę kontynuowała, można się po nich spodziewać doskonałych kiedyś fotbalistów. Zasługa w tym p. dr Piseckiego, który potrafił złożyć tak dobraną partyę i wpić w nią ścisłe zachowanie reguł. Byłby też najwyższy czas, aby i inne gimnazya pomyślały o wprowadzeniu tej przepięknej gry w program zabaw młodzieży.

W jednym z pierwszych numerów Gazety Sportowej zostały również opublikowane - przetłumaczone na język polski przez Cenara zasady gry w piłkę nożną, dostępne na broszurze wydanej przez angielski The Football Association. Ostatnie wydanie tygodnika przypadło na wrzesień 1901 roku.
 

Komentarze

Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.

Brak komentarzy.