Wydarzyło się: pierwsza transmisja w TVP Sport

2015-11-23, 08:54   A A A   drukuj   Michał Hasik

fot. Wikimedia Commons
18 listopada 2006 roku zaczął nadawać TVP Sport. Był to pierwszy komercyjny i kodowany kanał w historii telewizji publicznej.

Pomysł utworzenia kanału sportowego w publicznej telewizji narodził się w grudniu 2004 roku. Stanowisko dyrektora i redaktora naczelnego redakcji powierzono wybitnemu chodziarzowi, czterokrotnemu złotemu medaliście olimpijskiemu, Robertowi Korzeniowskiemu. Uruchomienie kanału z różnych powodów opóźniało się w czasie. Ostatecznie pierwszy program – „Jacy jesteśmy” - został nadany 18 listopada 2006 roku o godzinie 16.00, zaś pierwszą transmisją był półfinał warszawskiego ITTF Pro Tour Polish Open w tenisie stołowym.

Z początkiem stycznia 2010 roku kanał zaczął nadawać w formacie 16:9. Zmieniła się oprawa graficzna i logo stacji oraz poszczególnych programów, np. „Sportowy Wieczór” czy „Sportowa Niedziela”. Ponad dwa lata później, po raz pierwszy w historii swojej działalności, stacja zrezygnowała z transmitowania meczów reprezentacji Polski w piłce nożnej.  Władze TVP Sport nie doszły do porozumienia z firmą SportFive, która sprzedawała prawa telewizyjne z ramienia PZPN.

Obecnie stacja nadaje 7 dni w tygodniu po 18 godzin dziennie. Ok. 30-35% materiałów produkuje samodzielnie. Pracownikami i stałymi współpracownikami TVP Sport są m.in.: Przemysław Babiarz, Dariusz Szpakowski, Maciej Kurzajewski, Jacek Laskowski czy Jacek Jońca. Dyrektorem i redaktorem naczelnym kanału jest Włodzimierz Szaranowicz, który piastuje obie funkcje od 2009 roku (zastąpił Roberta Korzeniowskiego).

Ciekawostką jest fakt, że muzyczny motyw przewodni stacji został skomponowany przez Piotra Rubika.
 

Komentarze

Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.

Brak komentarzy.