Wydarzyło się: pierwsze pismo sportowe na ziemiach polskich

2015-06-22, 10:49   A A A   drukuj   Michał Hasik

fot. Wikimedia Commons
20 czerwca 1900 roku ukazała się „Gazeta Sportowa” – pierwsze ilustrowane pismo o tematyce sportowej.

Tygodnik wychodził od 20 czerwca 1900 roku do września 1901 roku na terenie Lwowa. Był pierwszym na ziemiach polskich pismem publicystyczno-informacyjnym, poświęconym wszystkim dyscyplinom sportu. Jego wydawcą i redaktorem naczelnym był Kazimierz Hemerling, działacz społeczny i sportowy, jeden z pierwszych polskich dziennikarzy sportowych.

„Gazeta Sportowa” miała duży wkład w rozwój i popularyzację piłki nożnej na ziemiach polskich. W 1899 roku do Lwowa trafiła broszura wydawana przez The Football Association z przepisami do gry w piłkę nożną, zwaną także futbolem. Rok później Kazimierze Hemerling na łamach swojej gazety (w pierwszym numerze) opublikował przepisy tej gry przetłumaczone przez Edmunda Cenara, który kilka lat wcześniej przywiózł do kraju pierwszą futbolówkę. W ten sposób Polacy dowiedzieli się o istnieniu tej nowej, zyskujące coraz szersze rzesze entuzjastów w Europie dyscyplinie sportowej.

W kolejnych numerach „Gazeta Sportowa” chętnie poruszała tematy związane z popularyzacją piłki nożnej. Jedno z wydań tygodnika informowało: "Młodzież IV gimnazjum gra już inteligentnie i jeżeli będzie grę kontynuować, można się spodziewać po nich doskonałych kiedyś futbolistów. Byłby już najwyższy czas, aby i inne gimnazja pomyślały o włączeniu tej gry do programu zabaw młodzieży.

Działalność redakcyjna Gustawa Hemerlinga nie ograniczała się wyłącznie do wydawania „Gazety Sportowej”. W 1900 roku zaczął także prowadzić dział sportowy w lwowskim dzienniku „Słowo Polskie”.
Powrót | źródło: Wikipedia.pl/materiały własne
 

Komentarze

Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.

Brak komentarzy.