Wydarzyło się: pierwszy Maraton Warszawski przy dźwiękach jazzu

2015-10-05, 10:38   A A A   drukuj   Michał Hasik

30 września 1979 roku odbył się pierwszy Maraton Warszawski. Inauguracyjny bieg ukończyło 1861 osób.

Organizatorzy pierwszego biegu maratońskiego w Warszawie, a zarazem w Polsce, nie spodziewali się dużej frekwencji, choć impreza była otwarta zarówno dla profesjonalnych biegaczy, jak i amatorów. Trasa nie miała atestu PZLA (Polskiego Związku Lekkiej Atletyki), a położone wzdłuż niej punkty odżywcze wyglądały jak niedbałe stragany. Mimo to zawody ukończyło aż 1861 zawodników, w tym również 59 kobiet. Tym samym warszawski maraton zyskał w tamtym czasie status drugiej co do wielkości imprezy biegowej w Europie. Większą frekwencję miał tylko bieg maratoński w Paryżu, który ukończyło niespełna 100 biegaczy więcej.

Start biegu zlokalizowany był przed bramą główną Stadionu Dziesięciolecia w Warszawie. Uczestnikom podczas rywalizacji towarzyszyły zespoły jazzowe. Na starcie i jednocześnie mecie grał zespół Old Timers, przy punktach żywieniowych Swing Workshop, natomiast czołówka biegła przez cały dystans przy akompaniamencie kapeli Gold Washboard.

Pierwszy na metę wbiegł Kazimierz Pawlik, który uzyskał zaskakująco dobry czas – 2:11,34. Jego rezultat nie został jednak wpisany na listę najlepszych krajowych wyników maratońskich. Niebawem po biegu okazało się, że trasa jest za krótka o jakieś 1,5 kilometra! Wśród kobiet najlepsza okazała się Renata Walendziak, czołowa polska biegaczka lat siedemdziesiątych, odnosząca sukcesy zarówno na trasach maratońskich, jak i bieżni czy biegach przełajowych. Zwycięzcy maratonu nie otrzymali nagród finansowych, a jedynie obrazy, które wyszły spod rąk wybitnych polskich malarzy. Oficjalnym sponsorem biegu był Społem.

Impreza odbywa się nieprzerwanie do dziś, z reguły w ostatnią niedzielę września. Więcej informacji dostępnych jest na oficjalnej stronie biegu: http://pzumaratonwarszawski.com/