Wydarzyło się: pierwszy rekord świata Haliny Konopackiej

2016-05-31, 12:25   A A A   drukuj   Michał Hasik

fot. Wikimedia Commons
23 maja 1926 roku w Warszawie Halina Konopacka poprawiła należący do niej rekord świata w rzucie dyskiem. Polka uzyskała odległość 34,15 metrów.

Kolejny rekord świata był potwierdzeniem coraz wyższej formy polskiej lekkoatletki. Dwa lata wcześniej, zaledwie po roku profesjonalnego treningu, Konopacka zdobyła tytuł mistrzyni kraju w pchnięciu kulą oraz rzucie dyskiem. Dominowała na krajowym podwórku, ale jej ambicje sięgały znacznie dalej. Rok później została rekordzistką globu. Na skromnym stadionie AZS Warszawa, mieszczącym się w Parku Sobieskiego, posłała dysk na odległość 31,23 metrów. Rok później poprawiła się o ponad 2 metry, uzyskując wynik 33,40 m. Kolejny rekord ustanowiła ponownie w Warszawie,  23 maja 1926 roku. 34,15 m – tyle wynosił najlepszy w historii rezultat osiągnięty przez dyskobolkę.

Konopacka ośmiokrotnie ustanawiała rekord świata w swojej koronnej konkurencji. Ostatni padł w najbardziej oczekiwanym momencie, podczas Igrzysk Olimpijskich w Amsterdamie w 1928 roku. Polka zwyciężyła z rezultatem 39,62 m, zostając pierwszą polską złotą medalistką olimpijską. Organizatorzy igrzysk docenili również wyjątkową urodę polskiej sportsmenki. Konopacka została wybrana Miss Igrzysk w Amsterdamie.

Polka jeszcze przez trzy lata uprawiała lekkoatletykę. Do końca swojej kariery pozostała niepokonana w oficjalnych zawodach. Zrezygnowała z czynnego uprawiania królowej sportu na rzecz... gry w tenisa. Zaliczała się do czołowej dziesiątki w Polsce. Poza tym pisała wiersze publikowane w „Skamandrze” czy „Wiadomościach”. Po dziś dzień kojarzona jest głównie ze swoimi wyczynami w kole oraz na bieżni. Czy może być jednak inaczej? Złoty medal olimpijski, 8 rekordów świata i aż 27 tytułów mistrzyni kraju. To dorobek, który stawia ją w panteonie największych sław polskiej lekkoatletyki.
 

Komentarze

Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.

Brak komentarzy.