ISSN
Sportowa Historia

Wydarzyło się: polski pływak z rekordem świata

2015-03-30, 09:27   A A A   drukuj   Michał Hasik

25 marca 1988 roku w Orlando polski pływak Artur Wojdat ustanowił rekord świata na dystansie 400 metrów stylem dowolnym.

Niespełna 20-letni wówczas pływak osiągnął czas 3.47,38, poprawiając o 0,42 sekundy ówczesny rekord świata na tym dystansie, należący do legendarnego niemieckiego zawodnika Michaela Grossa. Wojdat zostaje drugim po Marku Petrusewiczu polskim rekordzistą świata w pływaniu i kandydatem do złotego medalu na zbliżających się Igrzyskach Olimpijskich w Seulu.

Na olimpijskiej pływalni w Korei Południowej mierzący aż 194 cm Polak urywał ze swojego najlepszego osiągnięcia 0,04 sekundy. Wystarczyło to jednak do zdobycia „zaledwie” brązowego medalu. Zwyciężył reprezentant NRD Uwe Dassler (3:46,95) przed Australijczykiem Duncanem Armstrongiem. Pochodzący z Olsztyna sportowiec zdobył pierwszy medal olimpijski dla Polski w pływaniu w rywalizacji mężczyzn.  Zawodnik nie krył swojego wzruszenia, choć oczekiwania przed startem były znacznie większe.

Na kolejny polski rekord świata w pływaniu kibice musieli czekać ponad 14 lat. Jego autorką została Otylia Jędrzejczak. Podczas Mistrzostw Europy w Berlinie w 2002 roku pokonała  dystans 200 metrów stylem motylkowym w czasie 2:05,78.
Powrót | źródło: wikipedia.pl/wp.pl/własne