Wydarzyło się: rusza Wyścig Pokoju

2015-05-04, 09:32   A A A   drukuj   Michał Hasik

fot. Wikimedia Commons/TomaszG
30 kwietnia 1950 roku rozpoczęła się trzecia edycja wielkiego międzynarodowego wyścigu kolarskiego. Pierwsze dwie edycje odbywały się pod nazwą Wyścig Warszawa – Praga, natomiast kolejna przyjęła nazwę Wyścig Pokoju.

Pomysł organizacji wieloetapowego wyścigu kolarskiego, którego trasa będzie przebiegać przez kilka krajów narodził się już w 1945 roku. Trzy lata później zapadła decyzja o rozpoczęciu zmagań kolarzy amatorów w dniu 1 maja. Wydarzenie zyskało aprobatę władz Polski i Czechosłowacji, a jego patronami medialnymi zostały organy prasowe partii komunistycznych: polski „Głos Ludu” i czechosłowackie „Rude Pravo”. Trasa wyścigu zaczynała się w stolicy Polski, a kończyła w stolicy Czechosłowacji, dlatego nazwano go Wyścigiem Warszawa - Praga. Dwa lata później, w związku z planami wydłużenia trasy, postanowiono zmienić jego nazwę na Wyścig Pokoju. Start pierwszego etapu odbył się 30 kwietnia w Warszawie. Po kolejnych dwóch latach do grona organizatorów dołączył niemiecki dziennik „Neues Deutschland”. Od tego czasu wyścig odbywał się na trasie Warszawa-Berlin-Praga, przy czym co roku startował z innego miasta.

W latach 1985-1986 współorganizatorem imprezy kolarskiej był również radziecki dziennik „Prawda” oraz związek kolarski ZSRR. Apogeum popularności tego wyścigu przypada na lata osiemdziesiąte, kiedy zmagania kolarzy amatorów śledziło miliony widzów przed ekranami telewizorów. Wzrost liczby odbiorników telewizyjnych w domach w tamtym okresie przyczynił się do tego, że także organizatorzy tej imprezy z większym zaangażowaniem podchodzili do oprawy medialnej. Po upadku bloku wschodniego w 1989 wyścig stopniowo tracił na znaczeniu, do czego przyczyniała się stopniowa profesjonalizacja kolarstwa w krajach Europy Środkowo-Wschodniej i tym samym odejście od amatorstwa. Po raz ostatni w starej formie wyścig odbył się w 1992 roku. Od 1993 organizowany był tylko w Czechach (część etapów w Polsce i Niemczech), natomiast w 2007 roku z powodów finansowych zawieszono jego organizację.
 

Komentarze

Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.

Brak komentarzy.