Wydarzyło się: Szewińska wygrywa w Montrealu na 400 metrów, powiększa swoją kolekcję medalową

2016-08-01, 13:46   A A A   drukuj   Michał Hasik
29 lipca 1976 roku Irena Szewińska triumfowała w olimpijskim finale biegu na 400 metrów. Jedno okrążenie stadionu pokonała w czasie nowego rekordu świata – 49,29 sekund.

W początkowym okresie swojej kariery Irena Szewińska startowała w biegach sprinterskich oraz skoku w dal. Po igrzyskach w Monachium w 1972 roku, gdzie sięgnęła po brąz na dystansie 200 metrów, postanowiła spróbować swoich sił w rywalizacji na jedno okrążenie stadionu. Starty na tym dystansie rozpoczęła jesienią 1973 roku, z przerwą na Mistrzostwa Europy rok później, gdzie wystąpiła w sprintach.

Szewińska jechała do Montrealu w roli faworytki i nie zawiodła oczekiwań kibiców. Bez problemu przebrnęła przez eliminacje. W biegu finałowym od początku narzuciła szybkie tempo. W połowie dystansu  zrównała się ze startującą z wyższego toru zawodniczką. Na ostatnią prostą wybiegła z przewagą kilku metrów nad rywalkami, którą systematycznie powiększała. Uzyskany przez nią rezultat 49,29 sekund był nowym rekordem świata. Zaskakujące, ale po biegu Szewińska wcale nie wyglądała na zmęczoną! Polka zebrała gratulację od innych uczestniczek finału, a później z szerokim uśmiechem na twarzy pozdrawiała publiczność oraz pozowała do zdjęć.

Zawodniczka stołecznej Polonii przez kolejne dwa sezony była czołową postacią biegu na 400 metrów. W 1977 roku po wspaniałym finiszu sięgnęła po zwycięstwo w Pucharze Świata, a rok później wywalczyła brąz na rozgrywanych w Pradze Mistrzostwach Europy. Karierę zakończyła w 1980 roku, po nieudanych dla niej igrzyskach w Moskwie.

Złoty medal w Montrealu uczynił z Szewińskiej najbardziej utytułowaną polską sportsmenkę. Łącznie z czterech igrzysk przywiozła 3 złote, 2 srebrne i 2 brązowe medale.
Powrót | źródło: materiały własne
 

Komentarze

Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.

Brak komentarzy.