Wydarzyło się: uroczyste otwarcie "Spodka"

2016-05-18, 14:49   A A A   drukuj   Michał Hasik

fot. Wikimedia Commons/Halaston
Katowicki „Spodek” obchodzi w tym roku 45. rocznicę istnienia. Obiekt został oficjalnie oddany do użytku w dniu 9 maja 1971 roku.

Plany utworzenia w Stalingradzie (dzisiejsze Katowice) hali widowisko-sportowej pojawiły się już w 1955 roku. Cztery lata później Stowarzyszenie Architektów Polskich ogłosiło konkurs na wykonanie projektu. Początkowo obiekt miał być położony w innym miejscu – na obrzeżach miasta, jednak za sprawą ówczesnego wojewody Jerzego Ziętka zmieniono jego usytuowanie na bliższe centrum. Ziętek uznał przygotowany projekt architektoniczny za bardzo awangardowy oraz atrakcyjny i wyraził zgodę na jego obecną lokalizację. Pierwotnie hala miała być większa i składać się też z lodowiska i dwóch pływalni.

Niespełna półtora roku po rozpoczęciu budowy wstrzymano prace z uwagi na podejrzenia o błędy konstrukcyjne, których nigdy nie wykryto. Całość została ukończona wiosną 1971 roku, natomiast oficjalne otwarcie obiektu miało miejsce 9 maja 1971 roku, w 50.rocznicę III Powstanie Śląskiego. W hali odbyła się potężna manifestacja z udziałem 12 tysięcy osób z województwa katowickiego i opolskiego, a na uroczystość przybyli przedstawiciele najwyższych władz partyjnych i państwowych.

Już w kolejnym roku miały miejsce dwa wyjątkowe wydarzenia w „Spodku”, oba w tym samym dniu! Najpierw wystąpił w niej sam Fidel Castro! Na spotkanie z dyktatorem władza przywiozła 10 tysięcy „dobrowolnych” widzów, a później odbyła się Wielka Wystawa Samochodów, w trakcie której nastąpiła oficjalna prezentacja, pierwsza w kraju, fiata 126p. W ciągu kolejnego tygodnia samochód obejrzało na żywo 250 tysięcy ludzi.

Kolejny świetny wynik frekwencyjny zanotowano rok później. W „Spodku” działało kiedyś kino, a ekran uchodzący za największy w kraju miał wymiary 22 na 14 metrów. To właśnie na nim 104 tysiące osób obejrzało film „W pustyni i w puszczy”. Nieco gorszy wynik zanotował legendarny „Ojciec Chrzestny” Francisa Forda Coppoli, który obejrzało „tylko” 60 tysięcy widzów.
Spośród innych ważnych wydarzeń odbywających się na terenie obiektu warto wymienić: Halowe Mistrzostwa Europy w Lekkoatletyce w 1975 roku, Mistrzostwa Świata w Hokeju na Lodzie w 1976 roku, koncert legendarnego zespołu Metallica w 1987 roku, Finał Ligi Światowej w siatkówce mężczyzn w 2001 i 2007 roku, czy Mistrzostwa Świata w Piłce Siatkowej Mężczyzn w 2014 roku.
Powrót | źródło: Gazeta.pl/materiały własne
 

Komentarze

Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.

Brak komentarzy.