Wydarzyło się: wystartował kanał telewizyjny Polsat Sport

2015-08-17, 08:55   A A A   drukuj   Michał Hasik
W dniu 11 sierpnia 2000 roku wystartował kanał telewizyjny Polsat Sport. Jego nadawanie związane było z zakupieniem praw transmisyjnych przez Telewizję Polsat do Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w Japonii i Korei w 2002 roku oraz meczów piłkarskiej Ligi Mistrzów.

Władze Telewizji Polsat uznały, że transmitowanie meczów na mundialu w Korei i Japonii wymaga odpowiedniej prezentacji. W tym celu postanowiono uruchomić telewizję o tematyce sportowej. Polsat Sport po raz pierwszy nadał sygnał w dniu 11 sierpnia 2000 roku. 

Pomysłodawcami kanału tematycznego byli Zygmunt Solorz-Żak oraz nieżyjący już - były prezes PKOL - Piotr Nurowski, natomiast jego twórcą i dyrektorem ds. sportu w całej stacji Polsat został Marian Kmita. Po latach wspominał, że uruchomienie takiego kanału było sporym wyzwaniem, bo prawie cały sport pokazywany był wtedy w TVP i Canal+.

Początkowo w stacji dominowała piłka nożna. Transmitowano mecze Bundesligi, w której grało wówczas aż 15 Polaków, Ligę Mistrzów, Puchar UEFA oraz ligę grecką. Później na antenie pojawił się żużel (rozgrywki Grand Prix) oraz koszykówka (Euroliga). Pierwszą imprezą światową, którą realizował Polsat Sport były wspomniane piłkarskie mistrzostwa świata w Korei i Japonii. W roli komentatorów wystąpili wtedy: Mateusz Borek, Bożydar Iwanow, Roman Kołtoń i Paweł Wójcik.

W 2005 roku, z uwagi na nadmiar realizowanych projektów, zdecydowano się uruchomić drugi kanał sportowy – Polsat Sport Extra. Dwa lata później uruchomiono testową wersję Polsat Sport HD, która oficjalnie zaczęła nadawać od sierpnia 2008 roku. 

Obecnie w skali roku realizowanych jest około 500 relacji na żywo z różnych aren sportowych i dyscyplin. Rekordy oglądalności padły w 2012 roku – podczas meczu finałowego Wimbledonu pomiędzy Agnieszką Radwańska i Amerykanką Sereną Williams oraz podczas spotkania półfinałowego i finałowego z udziałem reprezentacji Polski w siatkarskiej Lidze Światowej. 
 

Komentarze

Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.

Brak komentarzy.