Wydarzyło się: zmarł Stanisław Petkiewicz, pogromca Paavo Nurmiego

2016-01-04, 12:03   A A A   drukuj   Michał Hasik

fot. Wikimedia Commons/Gophi
W dniu 29 grudnia 1960 roku w Buenos Aires zmarł Stanisław Petkiewcz, wielokrotny mistrz i rekordzista Polski w biegach długodystansowych.

Petkiewicz urodził się w Rydze, jednak w 1929 roku, dzięki namowom działaczy Polskiego Związku lekkiej Atletyki, przyjął polskie obywatelstwo i rozpoczął starty w koszulce z orłem na piersi. Był wielkim rywalem Janusza Kusocińskiego. Obaj reprezentowali barwy tego samego klubu – KS Warszawianki. Nie było tajemnicą, że biegacze nie przepadali za sobą. Otwarcie odmawiali wspólnych treningów, a ich rywalizacja wykraczała poza lekkoatletyczne obiekty. Chłodne relacje między nimi wynikały z różnic w charakterze i usposobieniu. Kusociński był nieśmiały, nie lubił imprez towarzyskich i dziennikarzy. Petkiewicz był jego przeciwieństwem – przystojny, czarujący, szybko zjednywał sobie sympatię mediów i kibiców.

Nie było mu dane wystąpić w barwach Polski na igrzyskach olimpijskich. W 1928 roku startował na olimpiadzie w Amsterdamie pod flagą Łotwy. Zajął 7. miejsce w biegu na 5000 metrów. W marcu 1932 roku, kilka miesięcy przez igrzyskami, został dożywotnio zdyskwalifikowany. Wniosek o ukaranie zawodnika złożyła… KS Warszawianka. Oficjalnym powodem było złamanie statusu amatora i użyczenia swojego nazwiska do celów reklamowych.  Nieoficjalnie mówiło się, że działacze zrobili to, aby Kusociński nie przeniósł się do innego klubu.

Po zakończeniu kariery zawodniczej Petkiewicz przez pięć lat (do wybuchu II wojny światowej) trenował polskich średnio- i długodystansowców. Później wyjechał do Argentyny, gdzie zginął w 1960 roku. Został zastrzelony z rąk robotnika zwolnionego z pracy w założonym przez niego Instituto de Cúltura Física.

Był 3-krotnym mistrzem Polski i 13-krotnym rekordzistą Polski na różnych dystansach. Jako jeden z nielicznych pokonał na bieżni samego Paavo Nurmiego.
 

Komentarze

Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.

Brak komentarzy.