Złota medalistka (karabin pneumatyczny) i brązowa (karabin standardowy) z Atlanty. Zdobywczyni złotego medalu podczas Igrzysk Olimpijskich w Sydney w 2000 roku w karabinku standard. Trzykrotna medalistka Mistrzostw Świata. Mowa o Renacie Mauer-Różańskiej.
Renata Mauer-Różańska urodziła się w 23 kwietnia 1969 w Nasielsku. Droga do kariery naszej strzeleckiej mistrzyni nie była prosta. Z powodu niskiego wzrostu miała trudności w rywalizacji sportowej z rówieśnikami. Jednak jej talent strzelecki dał o sobie znać i wieku 15 lat zaczęła treningi w Szkolnej Sekcji Strzeleckiej w Zespole Szkół Budowlanych nr 2 w Warszawie. W 1989 roku rozpoczęła treningi w WKS Śląsk Wrocław. Gdzie jak sama mówi miała najlepsze warunki do uprawiania strzelectwa sportowego. Podczas Mistrzostw Świata Juniorów w Moskwie w 1990 w konkurencji karabinu pneumatycznego zdobyła srebrny medal, jednak karierę przerwał wypadek samochodowy z jej udziałem i musiała się poddać półrocznej rehabilitacji. Po okresie próby wróciła do sportu, okres załamania nastąpił po nieudanym występie na Igrzyskach Olimpijskich w Barcelonie. Silny charakter i hart ducha przezwyciężył chwile słabości. Na początku 1996 roku Renata Mauer-Różańska urodziła córeczkę, rozpoczął się więc dla niej wyścig z czasem, aby zdąrzyć z powrotem do formy przed Igrzyskami Olimpijskimi w Atlancie przy jednoczesnym wychowywaniu małej córeczki. Podczas startu w Atlancie w konkurencji karabin pneumatyczny o zwycięstwie zadecydowała ostatnia runda, w której prowadząca Niemka Petra Horneber nie wytrzymała psychicznie i trafiła zaledwie 8,8 pkt, podczas gdy Polka zachowała spokój, zdobywając 10,7 pkt i tym samym złoty medal olimpijski. Kilka dni później Mauer sięgnęła po brązowy medal w strzelaniu z karabinu standard. Na Igrzyska do Sydney w 2000 roku pojechała jako faworytka, jednak w konkurencji karabin pneumatyczny nie obroniła tytułu mistrzyni zajmując dopiero 15. pozycję. Kilka dnia po porażce Renata Mauer-Różańska zdobywa złoty medal w konkurencji karabinu kulowego w trzech postawach.
Na Igrzyskach Olimpijskich w 2004 roku w Atenach w konkurencji strzelania z karabinu pneumatycznego nie dostała się do finału.
Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.
Brak komentarzy.
Nazwa organizacji reprezentującej kraj: Polski Związek Strzelectwa Sportowego
Data powstania organizacji: 5 marca 1933
Członkostwo w strukturach międzynarodowych: Międzynarodowa Federacja Strzelectwa Sportowego (ISSF)
Organizowane imprezy: Mistrzostwa Świata we Lwowie (1931), Mistrzostwa Europy we Wrocławiu (1994) oraz w Warszawie (1997)
Najważniejsze daty w historii strzelectwa
1927 – Marian Borzemski zajmuje 2. miejsce w konkurencji karabin standard (3x20 strzałów, 300 m leżąc) na Mistrzostwach Świata w Rzymie
1931 – Józef Kiszkurno zajmuje 1. miejsce w konkurencji Trap 200 (strzelanie do rzutków) na Mistrzostwach Europy we Lwowie (Polska)
30 sierpnia – 6 września 1931 – Andrzej Matuszak zajmuje 1. miejsce w konkurencji karabin standard (3x20 strzałów, 300 m stojąc) na Mistrzostwach Świata we Lwowie (Polska)
30 sierpnia-6 września 1931 – Jerzy Podoski zajmuje 1. miejsce w konkurencji karabin małokalibrowy (100/200m leżąc 30+30 strzałów) na Mistrzostwach Świata we Lwowie (Polska)