Znany dziennikarz, ale przede wszystkim siatkarz

2012-01-23, 10:45   A A A   drukuj   Stanisław Popek

Dziś mija ósma rocznica śmierci znakomitego siatkarza, dziennikarza, publicysty Zdzisława Ambroziaka.

Urodził się 1 stycznia 1944 roku w Warszawie. W 1969 roku ukończył warszawski AWF. Siatkarską przygodę w Polsce rozwijał wyłącznie w stołecznych klubach – Orzeł, Spójnia, AZS i Skra. To właśnie z akademikami ze stolicy sięgał po największe klubowe sukcesy, trzykrotnie zostawał mistrzem Polski, dwukrotnie zdobywał wicemistrzostwo kraju. W 1972 roku przeniósł się do Włoch, gdzie z powodzeniem kontynuował swoją karierę w takich klubach jak Petrarca Padva, Gonzaga Milano, DI-PO Vimercate. W biało-czerwonych barwach zagrał 220 spotkań. Uczestniczył w Igrzyskach Olimpijskich w Meksyku w 1968 roku oraz Monachium w 1972 roku. Sięgnął po brązowy medal Mistrzostw Europy rozgrywanych w Stambule w 1967 roku. Trzeba jednak przyznać, że miał trochę pecha. Reprezentacyjną przygodę zakończył na krótko przed największymi sukcesami naszej kadry.

Po zakończeniu kariery sportowej zajął się dziennikarstwem. Choć pierwsze szlify zdobywał gdy był czynnym zawodnikiem. Jeszcze w 1969 roku debiutował w tygodniku „Sportowiec”, z którym związany był do 1990 roku. Współpracował także z „Gazetą Wyborczą”, TVP oraz Eurosportem. Zajmował się nie tylko siatkówką, ale również tenisem ziemnym. Co ciekawe przez wielu kojarzony jest ze względu na swoją karierę w mediach, nie można jednak zapominać, że Zdzisław Ambroziak to znakomity siatkarz.

Zmarł 23 stycznia 2004 roku w Warszawie po długiej i ciężkiej chorobie

 

Komentarze

Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.

Brak komentarzy.